Logga in på Mina sidor
Glömt lösenord?
Bli Medlem

RAPPORTER & BILDER FRÅN VÅRA AKTIVITETER

Här följer rapporter och bilder från några av de aktiviteter vi genomfört den senaste tiden. Ni hittar också rapporter på Facebook.

Vandring på Sörmlandsleden den 26/10 från Björkhagen till Alby friluftsgård etapp 1 och 2

Det var 7 st deltagare och 2 st ledare som gav sig ut på vandringen från Björkhagens tunnelbanestation till Alby friluftsgård.

Vandringen började i Nacka naturreservat och slutade i Alby naturreservat.

Vi följde gångvägar från starten förbi Björkhagens golfbana och såg en spontan djurkyrkogård utefter vägen.

Vandringen tog oss upp och ner för skogsbackar med många trädrötter, fält, blandskog och fina utsikter från bergshällar över insjöar.

Under vägen såg vi några fina sjöar och vi passerade igenom en sprickdal som förbinder Söderbysjön med Ältasjön.

På vägen fram igenom skogen kom vi fram till en underjordisk källa som leder vattnet igenom Stockholmsåsen. Den heter Sandkällan och där kan man dricka vattnet direkt från rören.

Vi passerade några båtmanstorp efter vägen. Dom heter Skogshyddan, Vretatorp och Ahlstorp.
Båtmanstorp var bostäder åt män som arbetade åt flottan under 1600- talet och fram tills i början av 1900-talet när den allmänna värnplikten infördes i Sverige.

Första delen av vandringen från Björkhagen till Skogshyddan är ca 8,5 km och den andra delen från Skogshyddan till Alby friluftsgård är ca 6,5 km.

Tack för en trevlig vandring önskar Ledarna Caroline och Ulla.

 

imageyd5z.png

image1.jpg

blobid1.jpg

IMG_5435.jpg

IMG_5428.jpg