- Meny: Mullsjö lokalavdelning Mullsjö lokalavdelning

- Meny: Mullsjö lokalavdelning Mullsjö lokalavdelning
Utrustning och kläder
Här presenterar vi tips och råd som kan vara bra för dig som ska ut och vandra. Listan är inte komplett men en bra start och får modifieras beroende på typ av vandring.
Att hålla sig varm och torr - sommar som vinter
Här kan du läsa mer om tips och råd för hur du klär dig för turer utomhus.
Ett bra skodon är lätt, stabilt och ger bra grepp
När man ska gå lite längre turer i terrängen är det viktigt att ha bra skor. Allra helst som du kanske bär några extra kilon på ryggen. Med torra, varma fötter som får bra stöd och inte halkar mot underlaget blir hela vandringsupplevelsen bättre.
Promenadskor och löparskor fungerar bra i motionsspåret och på relativt släta stigar. Går man på vägar med hårdare beläggning kan det vara bra med skor som har någon form av dämpning. I obanad terräng fungerar skor och kängor som ger lite stöd i sidled bäst.
Skavsår
I nya skor kan skavsår vara ett problem. Att tejpa fötterna med skavsårstejp är ett bra sätt att undvika obehag innan skorna är ingångna. Plåster av typen compeed gör det möjligt att gå även om man råkat få sår. Strumpor av den typ löpare använder fungerar utmärkt. I kraftigare kängor kan det vara bra med dubbla strumpor för att undvika skavsår.
Här kan du läsa mer om vandringsskor, mellanhöga kängor och högskaftade skor.
Mer vandringskunskap
Tips och trix - så kommer du igång.
Inspiration, berättelser och äventyr
Här samlar vi Friluftsfrämjandets bästa vandringsberättelser och tips.
Läs och låt dig inspireras till egna upplevelser.
Dela
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem