Kurs för blått paddelpass
Detta är ett samarbete mellan Friluftsfrämjandet och Nytäppet kajak utanför Karlshamn och anmälan till kursen görs på Nytäppets hemsida:
Start: lördag, 6 jun 2026 (kl 09:00)
Slut: söndag, 7 jun 2026 (kl 16:00)
https://nytappet.se/kurser/
DU BOKAR DIG ALLTSÅ INTE PÅ DENNA SIDA!
Kursen bygger på svenska kanotförbundets blå paddelpass som i sin tur är en del av European paddlepass, EPP, som används över hela Europa. Här kan du läsa mer om det blå paddelpasset:
https://kanot.com/utbildning/paddelpasset/bla---niva-3/havskajak-bla
Det övergripande syftet är att du ska bli en skicklig paddlare som känner dig trygg i vind och vågor och har kapacitet att rädda både dig själv och andra i lite svårare förhållanden. Vi lägger tid på att förstå och utnyttja vind och vågor och bli medvetna om samspelet mellan kropp, båt och paddel.
Du kan förvänta dig en intensiv träningshelg med övningar och reflektion, både på land och på vattnet, från kl 9 lördag till kl 16 på söndagen. Vi tältar tillsammans på en ö i skärgården där vi lagar mat och umgås. Skulle du inte kunna(eller vilja) övernatta, så löser vi det.
Du som anmäler dig ska ha ett grönt paddelpass eller motsvarande kunskap, och ha paddlat ett flertal turer de senaste åren. Du ska ha med dig komplett utrustning för en helg i skärgården. Kajak finns att hyra. Priset är reducerat för medlemmar i Friluftsfrämjandet.
Ta gärna kontakt om du har frågor
Bengt Selander (om kursen)
bengt.selander@friluftsframjandet.se
073-4485395
Nytäppet kajak (om kajakhyra, anmälan, betalning)
0706-24 20 40
marten.eskilsson@nytappet.se
https://nytappet.se/kurser/
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Betalning: Se information i beskrivning
Nytäppsvägen 153-35, 374 94 Trensum, Sweden
Nytäppet kajak i Matvik, Blekinge
Format: WG S84 decimal
Dela
Välj tur efter svårighetsgrad
Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!
Mer om graderingEgen kajak?
Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.
Fler tipsKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem