
Sommarvandring & Yoga i Tyresö
Äntligen! Ett sommaräventyr där vi bjuder in till att Vandra Vila & Vara. En njutartur i sommar och sol.
Start: söndag, 29 jun 2025 (kl 11:00)
Slut: söndag, 29 jun 2025 (kl 17:00)
Vi avnjuter dagen i vackra och magiska Tyresöskogen med klippbad, yoga, meditation, vandring & naturuppleveser tillsammans. En Sommarmarinad!
Turen passar dig som inte vill eller kan färdas så lång sträcka. Vi rör oss i långsam takt i max 6 km med pauser. En längre paus för härligt klippbad och måltid görs vid ca 12.30, för att sedan fortsätta färden.
Vi bjuder in till olika välgörande mindfulness övningar, yoga och andningstekniker med fokus på att nå in i djupare avkoppling och ökad närvaro, som kan ge ännu mer ökat välbefinnande. För dig som vill "pulsa upp" så ges möjlighet till det i uppförssträckor. :)
Vi kommer strosa fram i blandad terräng, mest naturstigar, både uppför och nerför, med regelbundna pauser för återhämtning. Rutten inkluderar Nya Albybron, Nyfors och Bullerholmen bla.
Någon erfarenhet av yoga, mindfulness och meditation behövs inte, praktiken passar vana utövare såväl som nybörjare.
Ta med:
Vatten minst 1 liter
Liggunderlag/yogamatta
En måltid och snacks, fika
En filt
Badkläder, handduk
Myggmedel
Solskydd ( långärmat, långbenat är bäst, skyddar mot fästingar också)
Bekväma kläder, kläder efter väder
Regnkläder (kan uteslutas vid säker nederbördsfri prognos)
Vandringsstavar utmärkt för att avlasta knän i backar.
Samling för start: klockan 11.15
Var: Intill Nyfors busshållplats
Målgång: I närheten av Nyfors busshållplats ( ev 10 min prommis)
Ta sig dit:
Buss 873 från Gullmarsplan, via Norra Sköndal och Tyresö Centrum tar dig till Nyfors Busshållplats ( ändstation)
Parkering finns vid Alby Friluftsgård, 10 min prommis till samlingsplatsen.
Parkering finns också nära busshållplatsen på Gammelströms väg, och nere vid Gammelström.
Samåk gärna till äventyrest:
https://www.friluftsframjandet.se/mina-sidor/samakning/
Inga hundar på denna turen tillåts.
Ledare är engelsktalande vid behov.
Svårighetsgraden sätts till medelminus eller lättplus då den innefattar några branta uppför -och nedförssträckor och mindfulness övningar kan kännas utmanande för ovana.
Vid frågor, kontakta oss på vidunderligvandring@gmail.com
Tänk på att avboka din plats om du inte kan vara med, så någon annan får chansen. Och kika gärna igenom avbokningsvillkor innan du bokar.
Inte medlem? Maila och anmäl dig så fixar vi en provapåtur.
Can't wait!!! :)
Varmt välkommen med på denna ljuvliga inkluderande och vitaliserande sommarvandring!
Hälsar ledarna
Thomas, Tim och Kasewa
Avbokingsvillkor:
https://www.friluftsframjandet.se/regioner/malardalen/lokalavdelningar/haninge/verksamhet/avbokningsregler/
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Betalning: Direktbetalning med kort
Genom att betala godkänner du köpvillkoren.
Nyforsvägen 5, 135 33 Tyresö, Sweden
Nyfors busshållplats i Tyresö
Gammelströms väg 1
Format: WG S84 decimal
Dela
Samåk till äventyret
Samåk till äventyret med andra medlemmar i Friluftsfrämjandet, Skjutsgruppen och Naturskyddsföreningen. Nu kan du som medlem testa vår nya samåkningsplattform. Be om plats eller erbjud plats i din bil.
Till plattformenKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem