
Äventyrscykling i sälenfjällen
Friluftsfrämjandet Åmål – Säffle MTB ordnar äventyrcykling i sälen V. 32 Torsdag - Söndag (7/8 – 10/8).
Start: torsdag, 7 aug 2025 (kl 12:00)
Slut: söndag, 10 aug 2025 (kl 13:00)
Härlig stig, fjäll och downhill cykling i Sälen och trakterna omkring. Med vistelse i en modern och trevlig stuga intill Hundfjället.
Vi kommer anordna dagsutflykter dagligen, exempelvis såsom
Stigcykling i Rörbäcksnäs,
Skogsäventyr vid Stöa Kanal,
Downhill i Lindvallen eller Trysil.
Fjällturer på fina leder uppe på fjällen. Såsom Lindvallen, Södra Kungsleden och upp på Hundfjället.
Se stigmeny för utbud.
Lördag anordnas cykelvasan för de som önskar delta.
Terräng: Lätt till mycket svår.
Motion: Medel till delvis krävande.
Vi anpassar turerna efter deltagare, alla ska med tempo.
Kostnad, full logi med Mat: 1500kr
Kostnader för liftkort och resekostnader tillkommer.
Mer information kommer, vi behöver ha tillräckligt många anmälda innan 22/6, annars ställs aktiviteten in.
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Betalning: Se information i beskrivning
Jossivägen, 780 91 Sälen, Sverige
Jossivägen 29A, Samåkning ordnas i förväg.
Format: WG S84 decimal
Dela
Samåk till äventyret
Samåk till äventyret med andra medlemmar i Friluftsfrämjandet, Skjutsgruppen och Naturskyddsföreningen. Nu kan du som medlem testa vår nya samåkningsplattform. Be om plats eller erbjud plats i din bil.
Till plattformenKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem