Logga in på Mina sidor

Anges med 12 siffror, ex: 191020301234

Glömt lösenord?
Bli Medlem

Nu är vi FaR-certifierade

2025-11-17

FaR betyder Fysisk aktivitet på Recept. Nu välkomnar vi i Huddinge-Hägersten LA människor som fått FaR att delta i äventyr som passar för att komma igång. Vi gör det i samarbete med Region Stockholm, och börjar med att bjuda in till våra vandringar. Med tiden får vi se om flera av våra grenar och äventyr kan passa.

Varför gör vi det här?

Friluftsfrämjandet vill genom friluftsliv bidra till ökad folkhälsa, livsglädje och respekt för naturen. Det är vårt bidrag till ett ännu bättre samhälle. Att ha tillgång till natur och friluftsliv oavsett bakgrund tycker vi är en självklarhet. Därför arbetar vi aktivt med olika satsningar för att möjliggöra ett friluftsliv för alla.

Hur går det till? 

Ansvarig och certifierad FaR-ledare inom Huddinge-Hägersten är Per Lundin, grenledare för Vandring.

- Vi välkomnar intresserade som till ett prova-på-tillfälle, säger Per, och vi annonserar lämpliga äventyr på FaR:s webbplats.

Kostnad och medlemskap

De som fått FaR står själva för kostnaderna, som när man får annan typ av medicin utskriven på recept. Efter ett prova på-tillfälle är man välkommen att bli medlem, eller så  fortsätter man vandra med oss utan att vara medlem och betala den avgift som gäller per vandring.   

Kolla på FaR-sidan

Till mycket av det vi gör i Huddinge-Hägersten behövs viss vana eller förkunskaper. På https://www.farledare.se/arrangor/arrangorer-a-o finns snart allt det vi erbjuder. Du som redan är medlem – tipsa en kompis!

Mer information

https://www.farledare.se/arrangor/arrangorer-a-o