Logga in på Mina sidor

Anges med 12 siffror, ex: 191020301234

Glömt lösenord?
Bli Medlem

Vinterpaddling med Friluftsfrämjandet Veberöd

Följ med på en vintrig paddling med chans att se både havsörn och kungsörn. På vintern samlas det ofta stora mängder örn i Skåne. Speciellt vanliga är de i Vattenriket utanför Kristianstad och utanför kusten söder om Tosteberga hamn.

Start: lördag, 24 jan 2026 (kl 09:00)
Slut: lördag, 24 jan 2026 (kl 16:00)

Boka (6 platser kvar)

Se mer information nedan

Vi samlas i Tosteberga hamn kl 9 och planerar att sitta i båtarna senast kl 10. Paddlingen går i den skånska skärgård vid Landön, söder om Tosteberga. Vi beräknar att vara tillbaka ca kl 15. Kortare paus för lunch vid kl 12, ta gärna med färdig varm mat i termos. Fika samt ngt snacks att äta under paddlingen är också bra att ta med.
Vi beräknar att hålla ett lugnt tempo och paddlar ca 15 km men eftersom det är kallt i vattnet är turen ändå inte lämplig för nybörjare. Du ska ha torrdräkt, torrt ombyte och övrig utrustning för havspaddling under kalla förhållanden.

Ett begränsat antal kajaker med paddel, flytväst och kapell finns att hyra för 150:-
Meddela om du har egen kajak eller vill hyra vid bokningen.

Beroende på väder eller andra omständigheter kan turen komma att ändras eller ställas in med kort varsel. Vi meddelar detta via sms och mail.

Wendy Mörk 0732-055811
Bengt Selander


Mer info

Arrangör
Ansvarig ledare
Svårighetsgrad
Medel
Passar för
Vuxen
Gren
Kajak
Typ av äventyr
Aktivitet

Anmälan, tid & plats

Start
lördag, 24 jan 2026 (kl 09:00)
Slut
lördag, 24 jan 2026 (kl 16:00)
Antal platser
10
Platser kvar
6
Anmäl dig senast
2026-01-22
Medlemspris
50 kr
Bli medlem
Barn
+ 115 kr
Ungdom
+ 190 kr
Vuxen
+ 395 kr
Familj
+ 590 kr

Betalning: Direktbetalning med kort

Genom att betala godkänner du köpvillkoren.

Plats: 

Bodavägen 190, 291 69 Fjälkinge, Sweden

Samlingsplats: 

Tosteberga Hamn

Latitud
55.99762964940996
Longitud
14.445594688174083

Format: WG S84 decimal

Välj tur efter svårighetsgrad

Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!

Mer om gradering

Egen kajak?

Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.

Fler tips

Hitta äventyr på vatten

Visar 0 av 0 äventyr Hittar du inte det du söker? Gör en avancerad sökning

Kunskap & guider