Höstpaddling i Stigfjorden
Följ med ut på en höstpaddling i Stigfjorden och njut av stillheten och höstens alla färger.
Start: lördag, 17 okt 2026 (kl 10:00)
Slut: lördag, 17 okt 2026 (kl 16:00)
Denna paddling är för dig som har egen kajak. Då det börjar bli kallt i vattnet är torrdräkt bra att ha.
Vi träffas vid Röra Strand på Tjörn och är paddelklara runt 10.
Ta med fika och lunch samt förstärkningsplagg att ha vid rast. Vi tar med lite ved så vi kan ha lunchbrasa. Vi siktar på att vara iland igen vid 16.
Kostnad för paddlingen är 200 kr och betalas via swish på plats.
Vid frågor kontakta ansvarig ledare Carina Eriksson ceriks21@hotmail.com
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Betalning: Se information i beskrivning
Röra Strandvägen 96, 471 93 Kållekärr, Sweden
Röra Strand, småbåtshamn
Format: WG S84 decimal
Dela
Välj tur efter svårighetsgrad
Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!
Mer om graderingEgen kajak?
Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.
Fler tipsKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem