Helgtur med kajak i Roslagen mot Håkanskär
Välkomna på en Roslagspaddling fredag kväll-söndag.
Start: fredag, 14 aug 2026 (kl 17:00)
Slut: söndag, 16 aug 2026 (kl 16:00)
Vi åker från Täby klockan fem på fredagkvällen och paddlar 2-5 km på fredagkvällen för att vakna på lördag med vågskvalp och glittrande hav som frukostmiljö.
Paddlingsområdet kommer vara mot Vattungarna/Håkanskär från Gräddö/Rävsnäs. Primär startplats kommer vara Rävsnäs beror lite på vind.
Gemensam avfärd sker från Täby c:a klockan 1700 på fredag och landstigning senast 1600 på söndag. Detta för att lasta kajaker vid samåkning och fördela hyrkajaker på bilar alternativt på släpvagn.
Vi väljer skyddade vägar vid blåst och mer horisont vid finare väder. För att följa med på denna tur ska du kunna kamraträddning och paddla i vind och vågor, gärna grönt paddelpass eller gult paddelpass. Ni som gått Exermans nybörjarkurs kan vara med.
Vi kommer paddla max c:a 20 km per dag.
Om du behöver hyra kajak kan du göra det av oss för 750 kr, det är bra kajaker med skädda. Vill du ha roder får du säga till så kanske vi kan fixa det, det finns bara en sådan.
Deltagaravgift för turen är 600 kronor. Om du avbokar senast måndag 10/8 får du tillbaks 300 kronor, därefter inget. Detta gäller oavsett anledning, för att minimera vår administration.
Välkomna önskar John, Mats och Ami
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Betalning: Direktbetalning med kort
Genom att betala godkänner du köpvillkoren.
Anbudsvägen 41, 187 50 Täby, Sweden
Anbudsvägen i Täby
Format: WG S84 decimal
Dela
Välj tur efter svårighetsgrad
Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!
Mer om graderingEgen kajak?
Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.
Fler tipsKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem