Logga in på Mina sidor
Glömt lösenord?
Bli Medlem

Botniaträffen 2025, 8-10 aug

Seskarö igen! Friluftsfrämjandets åttonde Botnia kajakträff genomförs den 8-10 augusti 2025. Det blir olika turer, en del nya inslag men samma gamla beprövade trevliga samvaro. Alla medlemmar från hela Sverige är välkomna men platserna är begränsade.

Start: fredag, 8 aug 2025 (kl 13:00)
Slut: söndag, 10 aug 2025 (kl 15:00)

Boka (24 platser kvar)

Se mer information nedan

Vi utgår ifrån campingen där det går att bo i stuga, tält eller annat. Minst två olika turer kommer att erbjudas lördag respektive söndag. Turerna kommer att ha olika svårighetsgrad och anpassas efter rådande förhållanden. På fredag blir det övningar på vattnet eller en kortare tur beroende på vädret. En gemensam paltmiddag ingår även i år i deltagaravgiften. Båda kvällarna finns tillgång till vedeldad bastu. Det kommer att finnas cirka 8 ledare på plats under helgen.

Campingen erbjuder även fina stigar för cykel eller löparrundor eller promenad. Dessutom finns tillgång minigolf, frisbeegolf och padelbanor.

Anmälan sker här. Var och en ansvarar för att ha egen kajak, antingen genom att ta med eller hyra på campingen. (Eventuellt kan Friluftsfrämjandets kajaker hyras efter överenskommelse). Det går bra att kontakta ledarna om det finns frågor. Förslag till packlista kommer att skickas ut till anmälda deltagare.

Deltagare på Botniaträffen får 10 % rabatt på boende och kajakhyra hos Seskarö camping. Var och en bekostar och ansvarar för bokning av sitt eget boende. Rabattkod för bokning skickas ut till anmälda deltagare.

Friluftsfrämjandet Luleås avbokningsregler gäller, se hemsidan.

Ovanstånde information kan komma att uppdateras allt eftersom.

Varmt välkomna. Hoppas att vi ses. Vi är övertygade om att detta blir årets roligaste kajakträff.
/Karin, Eva, Johan, Jan, Angelique, Victoria, Jonas, Hasse, Anders och Helena.


Mer info

Arrangör
Ansvarig ledare
Svårighetsgrad
Medel
Passar för
Vuxen
Gren
Kajak
Typ av äventyr
Aktivitet

Anmälan, tid & plats

Start
fredag, 8 aug 2025 (kl 13:00)
Slut
söndag, 10 aug 2025 (kl 15:00)
Antal platser
30
Platser kvar
24
Anmäl dig senast
2025-08-01
Medlemspris
490 kr
Bli medlem
Barn
+ 115 kr
Ungdom
+ 190 kr
Vuxen
+ 395 kr
Familj
+ 590 kr

Betalning: Direktbetalning med kort

Genom att betala godkänner du köpvillkoren.

Plats: 

Tromsö Norravägen 1, 953 94 Seskarö, Sweden

Samlingsplats: 

Seskarö camping

Latitud
65.71185492046155
Longitud
23.757868930686243

Format: WG S84 decimal

Välj tur efter svårighetsgrad

Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!

Mer om gradering

Egen kajak?

Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.

Fler tips

Hitta äventyr på vatten

Visar 0 av 0 äventyr Hittar du inte det du söker? Gör en avancerad sökning

Kunskap & guider