Logga in på Mina sidor
Glömt lösenord?
Bli Medlem

Avrostningstur / kvällstur

Det här är en tur för dig som paddlat någon gång tidigare men vill komma igång igen efter vinterns uppehåll. Vi paddlar en lugn tur. Vi fräshar upp tekniken och repeterar grunderna för kajakpaddling. Efter en stund stannar vi för en fika på lämpligt ställe. Vi siktar mot att starta turen klockan 18:00 så kom gärna lite tidigare så du hinner förbereda din utrustning. Vi försöker vara tillbaka till 21:00.

Start: tisdag, 17 jun 2025 (kl 18:00)
Slut: tisdag, 17 jun 2025 (kl 21:00)

Boka (6 platser kvar)

Se mer information nedan

Ta med dig kläder efter väder, ombyte i vattentät förvaring, fika och en tröja till rasten.

Turgradering: 2

Ledare: Magnus Widström, Martin Bruzelius, Åsa Andersson

Till turen kan du hyra kajak för 200 kr. Om du har med egen kajak är turen utan kostnad.

Betalning Swish: 123 010 99 91 När du betalar så glöm inte att ange ditt namn, medlemsnummer och aktivitet.

Vid frågor Magnus Widström magnus.widstrom@friluftsframjandet.se 073-647 26 26

För info om de olika graderingarna se: https://www.friluftsframjandet.se/regioner/mitt/lokalavdelningar/vasteras/Kanotny/Turgradering/


Mer info

Arrangör
Ansvarig ledare
Svårighetsgrad
Lätt
Passar för
Vuxen
Gren
Kajak
Typ av äventyr
Aktivitet

Anmälan, tid & plats

Start
tisdag, 17 jun 2025 (kl 18:00)
Slut
tisdag, 17 jun 2025 (kl 21:00)
Antal platser
9
Platser kvar
6
Anmäl dig senast
2025-06-17
Medlemspris
0 kr
Bli medlem
Barn
+ 115 kr
Ungdom
+ 190 kr
Vuxen
+ 395 kr
Familj
+ 590 kr
Plats: 

Björnövägen 2, 723 48 Västerås, Sweden

Samlingsplats: 

Kvällspaddling från kajakhuset på Björnön. kanothuset ligger nedanför Björnögården på Björnön.

Latitud
59.57716027169769
Longitud
16.613004336329055

Format: WG S84 decimal

Välj tur efter svårighetsgrad

Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!

Mer om gradering

Egen kajak?

Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.

Fler tips

Hitta äventyr på vatten

Visar 0 av 0 äventyr Hittar du inte det du söker? Gör en avancerad sökning

Kunskap & guider