
Vinter-Vandra-Söndag på Herrestadsfjället, Uddevalla
En tur i vinterlandskap med chans till lite strapatser. Väderprognoserna för närmsta tiden innehåller kyla, snöfall och sol.
Start: söndag, 12 feb 2023 (kl 10:00)
Slut: söndag, 12 feb 2023 (kl 15:00)
Därför planeras turen lite kortare, i takt som passar många - ca 3-4 km och vi är ute 3-4 timmar inkl en eller två raster, kanske vid någon av stugorna.
VI kommer att ta oss fram där det är lämpligt, kanske i obanad lössnö eller på vägar och stigar. Målet är att uppleva en vinterdag i vildmarken, utan att det blir en "polarexpedition".
Samling och startplats planeras utifrån dagens väderförhållanden - Detaljer kommer inför söndagen till anmälda.
Information - dagens ledare:
Hans Rengman, 070 718 23 25
Deltagande
Vandrandet är fritt för medlemmar. Kostnad 50 kr för deltagare som ännu inte blivit medlem. Swish 123 459 64 41 eller kontant betalning på plats.
Anmälan är obligatorisk för alla. Medlemmar i Friluftsfrämjandet anmäler sig via aktivitetskalendern här på webbplatsen. Om du vill följa med men ännu inte är medlem - ta kontakt med dagens ledare för att prova på.
Medlemskap kan lösas på Friluftsfrämjandets webb
Samlingsplats meddelas till anmälda vandrare via e-post/sms.
Om VandraSöndag
Andra söndagen i varje månad tar vi en vandringstur på Herrestadsfjällets leder här i närheten – det blir en ”VandraSöndag” – öppet för alla.
Kända marker för en del, kanske inte för alla. Olika ledare skapar varierade turer på vägar, stigar och ibland i väglöst land. Turerna är mellan 5 och 15 km och tar ca 3-5 timmar.
Kläder efter väderförhållandena gäller. Kängor eller stövlar rekommenderas allmänt på våra vandringar. Ta med egen fika för en eller två raster.
Fritidskarta Herrestadsfjället finns att köpa t ex på Bohusläns museum, om du vill hålla koll på var du är.
Välkommen!
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Uddevalla, Västra Götaland, Sweden
Samling kl 10:00, på plats som meddelas efter anmälan
Format: WG S84 decimal
Dela
Samåk till äventyret
Samåk till äventyret med andra medlemmar i Friluftsfrämjandet, Skjutsgruppen och Naturskyddsföreningen. Nu kan du som medlem testa vår nya samåkningsplattform. Be om plats eller erbjud plats i din bil.
Till plattformenKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem