
Nybörjartur Storulvån - prova på tältning på fjället
Välkomna på nybörjarvänliga dagar i fjällen runt Storulvåns fjällstation. Vill du tälta under lugna former i fjällen? Turen riktar sig till dig som inte är så fjällvan sedan tidigare eller dig som vill ha några sköna dagar i fjällen med lite kortare och lugnare dagsetapper blandat med övningar och tips och trix för att göra kommande fjälläventyr roligare och säkrare.
Start: söndag, 6 jul 2025 (kl 13:30)
Slut: torsdag, 10 jul 2025 (kl 13:30)
Vill du följa med ut i fjällens storslagenhet och njuta av milsvida vyer? I detta äventyr utgår vi från Storulvåns fjällstation, en perfekt plats för både nya och mer erfarna vandrare att uppleva fjällvärlden tillsammans. Vi kommer ha våra tält uppställda i anslutning till fjällstationen tre av fyra nätter. En natt kommer vi tillbringa ute på fjället för att vi ska få känna på tältning i en lite mer avskild fjällmiljö. Vi kommer att vandra i ett lugnt tempo och njuta av naturen, utsikterna och gemenskapen. Detta äventyr är för dig som kanske har varit en del i fjällen, men ännu inte testat på att gå på tälttur eller för dig som aldrig varit i fjällen tidigare. Du är såklart välkommen även om du är mer erfaren, men önskar ett lugnare äventyr där du inte behöver bära full packning varje dag.
Äventyret startar i Storulvån söndag 6 juli med samling kl 13.30 utanför fjällstationen och avslutas torsdag 10 juli efter lunch. Vi kommer varva kortare turer med dagspackning med en tvådagarstur (en övernattning) med full tältpackning. Vi kommer gå relativt korta dagsetapper, både på led och utanför lederna. Vid klart väder kan det även bli en topptur. Du ska klara av att gå dagsetapper på minst 12 km i delvis ojämn och blöt terräng för att följa med på turen. Du ska även klara av att gå i lutning, både uppför och utför. Exakt hur vi går kommer anpassas beroende på väder och vind. Vi kommer att varva vandring med praktiska övningar och information om navigering, planering av fjällturer, matlagning på fjället, passering av vattendrag och andra tips och trix för att få en njutbar och rolig tur på fjället oavsett väder.
Du har själv med egen utrustning för att sova i tält och laga mat utomhus. Du är också ansvarig för all din mat och snacks. Viss utrustning finns att hyra på plats i Storulvån (kontrollera innan). Du kan också hyra utrustning på t ex Naturkompaniets butiker och många kommuner har Fritidsbanken där du kan låna fritidsutrustning gratis under två veckor. På fjällstationen finns möjlighet att förvara utrustning som du inte vill ha med ut på fjället/värdesaker i ett skåp. Ta med eget hänglås eller köp på plats.
Vid en digital förträff på kvällen 29 juni kommer du få information om vilken utrustning du behöver ha med dig och ha möjlighet att ställa frågor.
Utrustning (gås igenom under den digitala förträffen):
- Tält, sovsäck, liggunderlag
- Friluftskök och bränsle
- Mat och snacks
- Vattenflaska och något att äta med/ur (spork, tallrik, kåsa...)
- Ryggsäck med någon form av regnskydd och gärna vattentäta packpåsar
- Kängor/skor att vandra i – prova att gå i dessa innan
- Regnkläder
- Egna mediciner och första hjälpen
- Karta och kompass (Till exempel Calazos karta Storlien, Sylarna, Helags och Ramundberget 1:50 000)
- Kläder för vandring, förstärkningsplagg för raster, torra kläder att sova i
- Mössa och vantar
- Ev hänglås till skåp på fjällstationen
Avgift för äventyret: 1200 kr
Inkluderar guidning av certifierad och aspirerande fjälledare. Hela avgiften betalas direkt vid bokningen med webbetalning. Anmälan är ekonomisk bindande.
Kostnader som tillkommer:
- 3 nätters tältning på Storulvåns tältplats inkl möjlighet att nyttja dusch, bastu, toalett och självhushållskök på anläggningen. Kostnad/person och dygn: 200 kr (300 kr för icke STF medlem)
- Resa t o r Storulvån. För er som bor söderut i landet finns möjlighet att ta Snälltågets nattåg med anslutningsbuss från Enafors. Boka gärna avbokningsbar biljett eftersom turen kan behöva ställas in vid för få anmälda.
- Medlemskap i Friluftsfrämjandet. Som medlem i Friluftsfrämjandet är du försäkrad under äventyret.
Undrar du över något är du välkommen att ställa frågor till Sofia på telefonnummer 070-652 99 61 (skicka ett sms om du önskar bli uppringd och inte får svar direkt). Mer info kommer skickas ut till anmälda och gås igenom under den digitala förträffen.
Vi ser fram emot några härliga dagar tillsammans!
Välkomna!
Ledare
Sofia Eriksson (aspirerande fjälledare) 070-652 99 61
Tomas Roos (certifierad fjälledare)
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Betalning: Direktbetalning med kort
Genom att betala godkänner du köpvillkoren.
Storulvåns Fjällstation, 837 71 Duved, Sverige
Storulvåns fjällstation
Format: WG S84 decimal
Dela
Samåk till äventyret
Samåk till äventyret med andra medlemmar i Friluftsfrämjandet, Skjutsgruppen och Naturskyddsföreningen. Nu kan du som medlem testa vår nya samåkningsplattform. Be om plats eller erbjud plats i din bil.
Till plattformenKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem