Sök på webbplatsen

Hitta lokalavdelning

Som medlem får du

  • Tillgång till Sveriges bredaste utbud av guidade friluftsaktiviteter
  • Stödjer vårt arbete med hela Sveriges friluftsliv, och mycket mer...
Bli medlem

Logga in

Vi växlar upp ihop med Studiefrämjandet

2019-11-14

Friluftsfrämjandet är en av 19 medlemsorganisationer hos Studiefrämjandet. Det finns många fina möjligheter att växla upp tillsammans. Studiefrämjandet kan stötta i att anordna kurser, cirklar och arrangemang inom en mängd områden. Studiefrämjandets verksamhetsutvecklare är också gärna ett bollplank och stöd i arbetet med att utveckla våra lokalavdelningar och verksamhet.

Hur gör man då om man vill komma i kontakt? Studiefrämjandet är precis som Friluftsfrämjandet en organisation i tre nivåer som verkar nationellt, regionalt och lokalt.

Här listar vi de verksamhetsutvecklare på Studiefrämjandet som arbetar med att stötta Friluftsfrämjandet. Tveka inte att kontaka Studiefrämjandet när du behöver hjälp och vill diskutera utbildningar, utvecklingsfrågor och aktiviteter som rör din förening. 

Studiefrämjandet Småland-Gotland

Helena Takki, kontaktperson lokalavdelningar i Jönköpings län
036-440 12 15
helena.takki@studieframjandet.se

Hanna Karlsson, kontaktperson lokalavdelningar i Kronobergs län 
0760-34 50 59
hanna.karlsson@studieframjandet.se 

Hanna Lennholm, kontaktperson Gotland
hanna.lennholm@studieframjandet.se


Studiefrämjandet Östergötland

Karin Larsson, västra Östergötland
013-25 23 28
karin.larsson@studieframjandet.se

Eija Linghammar, centrala Östergötland
013-25 23 04
eija.linghammar@studieframjandet.se

Stefan Arrelid, östra Östergötland
011-49 09 07
stefan.arrelid@studieframjandet.se


Studiefrämjandet Örebro-Värmland

Silke Frank, norra Örebro län
0704-12 70 57
silke.frank@studieframjandet.se

Jonas Bilow, Örebro
0704-12 70 62
jonas.bilow@studieframjandet.se

Carl Eriksson, södra Örebro län
0704-12 70 63
carl.eriksson@studieframjandet.se

 

Övriga

Lokalavdelning Mullsjö ligger inom Studiefrämjandet Västra Götalands distrikt. 

Charlotte Lundberg, Mullsjö-Habo
0515-421 58
charlotte.lundberg@studieframjandet.se 
från och med 1 januari 2020 är kontaktpersonen Helena Takki,
se Småland-Gotland ovan.