- Meny: Uppsala lokalavdelning Uppsala lokalavdelning
- Meny: Uppsala lokalavdelning Uppsala lokalavdelning
Fjällturer
Fjällen är fantastiska! Upplev oändliga mäktiga vyer, vackra växter, utsiktstoppar, tystnad, växlande väder, en porlande fjällbäck och snöklädda toppar. Följ med på turer till fots sommar och höst eller på skidor under vårvintern. Friluftsfrämjandet Uppsala har vanligtvis flera turer per år.
Våra fjällturer
Du hittar våra fjällturer genom att söka på sidan Hitta äventyr. Du anmäler dig via en länk till DinKurs som finns i texten om äventyret. Vi är ett tiotal fjälledare som arrangerar olika slags turer.
Vill du bli fjälledare?
Gillar du att organisera och planera? Har du några års erfarenhet av fjällvandring eller turskidåkning? Tycker du om att träffa nya människor med samma intresse? Läs om hur du blir fjälledare: Bli fjälledare. Det tar några år att bli färdig fjälledare, men under tiden får du uppleva olika sidor av fjällen, lära känna olika delar av fjällkedjan och träffa trevliga likasinnade. Undrar du över något, ta kontakt med grenledare Maria Rolf, e-post: maria.rolf@friluftsframjandet.se.
Dela
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem