Äventyrliga familjen i Valle
I höst fortsätter vi med fem äventyr på temat SOVA UTE EN NATT I MÅNADEN.
Start: lördag, 19 sep 2026 (kl 16:00)
Slut: söndag, 20 sep 2026 (kl 10:00)
Start: lördag, 17 okt 2026 (kl 16:00)
Slut: söndag, 18 okt 2026 (kl 10:00)
Start: lördag, 14 nov 2026 (kl 16:00)
Slut: söndag, 15 nov 2026 (kl 10:00)
Start: lördag, 5 dec 2026 (kl 16:00)
Slut: söndag, 6 dec 2026 (kl 10:00)
Start: lördag, 5 dec 2026 (kl 16:00)
Slut: söndag, 6 dec 2026 (kl 10:00)
Träffarna kommer att ligga på lördag-em på platser som passar för övernattning, antingen i vindskydd eller tält för den som vill det. Självklart är det helt frivilligt att övernatta och det går lika bra att hänga med även om ni väljer bort den delen.
Ibland sover vi i vindskydd, ibland i tält. Vi lagar mat, över eld eller på stormkök. Barnen brukar leka fritt, letar ved, tänder eld, lagar mat, förbereder för natten. Beroende på årstid och plats blir det lite olika aktiviteter, t.ex. bad, enklare vandring eller klättring, kojbygge och lekar. Vi som ses skapar aktiviteterna!
Vi ses på olika platser i Valle med omnejd och information om varje träff läggs ut i vår facebookgrupp, kontakta oss på mejl anna.skovde.ff@icloud.com så hjälper vi dig att hitta den.
Vår verksamhet riktar sig till alla – både vana utesovare och de som är nyfikna på att prova att sova ute oavsett vilken månad det är.
Alla som deltar på äventyret behöver anmäla sig och medlemsskap i Friluftsfrämjandet krävs, antingen genom familjemedlemsskap eller individuellt.
Vi är tre ledare i gruppen – Anna, Johan och Paulin.
Välkomna, vi ses därute!
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Tillfälle 1 av 5:
Tillfälle 2 av 5:
Tillfälle 3 av 5:
Tillfälle 4 av 5:
Tillfälle 5 av 5:
Bli medlem
O 2750, 532 73 Varnhem, Sweden
Vi ses på olika platser.
Format: WG S84 decimal
Dela
Samåk till äventyret
Samåk till äventyret med andra medlemmar i Friluftsfrämjandet, Skjutsgruppen och Naturskyddsföreningen. Nu kan du som medlem testa vår nya samåkningsplattform. Be om plats eller erbjud plats i din bil.
Till plattformenKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem