Prova på paddling Kåsjön
Till alla som vill prova paddling, antingen med kanadensare eller kajak. Vi erbjuda lite fredagsmys med paddling på Kåsjön. En ledare är på plats för att introducera er och ger er hjälp på vägen. Det finns tillfälle att paddla själv eller i grupp till en närbelägen ö. Eld finns. Ta med fika eller något gott att grilla.
Start: fredag, 5 jun 2026 (kl 17:00)
Slut: fredag, 5 jun 2026 (kl 20:00)
Du behöver inte ha några förkunskaper, utan aktiviteten riktar sig till dig som inte har paddla än men vill testa. Allt som behövs ingår, alltså kanot, paddlar och flytväst.
Anmäla dig via länken nedan. Betalning sker på plats med via Swish.
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Betalning: Se information i beskrivning
Kåsjövägen 5, 433 50 Öjersjö, Sweden
Format: WG S84 decimal
Dela
Välj tur efter svårighetsgrad
Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!
Mer om graderingEgen kajak?
Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.
Fler tipsKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem