Premiärpaddling 2026
Vi är nu inne i april och det är hög tid att starta vår utomhussäsong. Vi hoppas på en fin söndag för att starta upp och äntligen komma ut på vattnet igen.
Start: söndag, 19 apr 2026 (kl 10:00)
Slut: söndag, 19 apr 2026 (kl 15:30)
Det blir start ifrån Snickartorpet och vi kommer att äta lunch ute på någon fin plats.
Då det fortfarande är kallt i vattnet så önskar vi att ni kan kamraträddning.
Om vädret inte verkar bli särskilt bra (mycket vind eller regn) så ställer vi in.
Att ta med: Torrdräkt är ett måste. Kajak med utrustning, extra kläder torrt packat, lunch. Något varmt att ha på sig vid rasterna och något att sitta på rekommenderas.
Kajaker finns att hyra och kostar 100kr. Meddela om ni vill hyra kajak i samband med anmälan, hyra betalas på plats med swish.
Samling på land kl 10.00 och vi siktar på att vara i kajakerna på vattnet 10.30 Det blir lugnt tempo på turen och ett rejält lunchsstopp med tid för matlagning
Vid frågor kontakta någon av oss ledare:
Karl 0708 290858 eller karldelin.long@gmail.com
Jonas 0735 506818 eller retsam@telia.com
Välkomna
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Rackeby Snickaretorpet 1, 531 98 Lidköping, Sweden
Snickartorpet. Parkera gärna vid stora parkeringen. Om ni behöver kan ni lasta av kajaken vid vindskydden och sedan köra upp bilen.
Format: WG S84 decimal
Dela
Välj tur efter svårighetsgrad
Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!
Mer om graderingEgen kajak?
Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.
Fler tipsKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem