Onsdagspaddling
Välkommen till en kvällstur i fina Rackeby skärgård.
Start: onsdag, 19 aug 2026 (kl 17:30)
Slut: onsdag, 19 aug 2026 (kl 20:30)
Vi utgår från Snickartorpet. Turen anpassas efter kvällens deltagare och vädret men viss förkunskap krävs, typ prova-på-paddling. Vi kommer dock att paddla i lugnt tempo så även om du känner att du inte är en snabb paddlare så är detta en tur som passar dig.
Vi gör ett stopp för fika/kvällsmat, så glöm inte packa matsäcken! Ta också med ett ombyte packat i vattentät påse.
Turen vänder sig till medlemmar och har ingen ytterligare kostnad.
OBS! Tiden kl 17:30 gäller färdig kajak på vattnet för avfärd. Vi ledare är på plats från ca. kl 17:00.
Kajak finns att hyra (100 kr) som du bokar genom att svara på följdfråga vid bokningen. Vi har nio kajaker, så först till kvarn gäller.
Vägbeskrivning: Kör ut ur Lidköping mot Läckö. Efter Örslösarondellen, sväng vänster mot Rackeby. Efter Rackeby kyrka är det 4,1 km till en grusväg som tar av åt vänster, skyltad Jarlehus. Följ den ända till parkeringen (grusplan) på vänster sida, några hundra meter innan själva Snickartorpet. Gå rakt fram, lite snett åt höger, då ser du skylt "Friluftsfrämjandet" där vägen går ner till torpet. Strax innan torpet finns en liten friggebod där vi har en toalett.
Har du några frågor hör du av dig via nedanstående mail.
Ledare denna kväll är Lina Olsson och Marie-Anne Eriksson
Hoppas vi ses!
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Rackeby 28, 531 98 Lidköping, Sweden
Snickartorpet, Rackeby.
Format: WG S84 decimal
Dela
Välj tur efter svårighetsgrad
Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!
Mer om graderingEgen kajak?
Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.
Fler tipsKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem