
Kvällspaddling från Mellanholmen 10/7
Vi utgår från kajakhuset på Mellanholmen och startar kl. 18:00 för en kvällstur och siktar på att vi är åter ca 21:30.
Start: torsdag, 10 jul 2025 (kl 18:00)
Slut: torsdag, 10 jul 2025 (kl 21:30)
Vi anpassar turen utifrån väder och vind.
Åldersgräns 13 år och du bör kunna simma 200 m.
Du bör ha paddlat tidigare och känna att du kan hantera och styra din kajak.
Ta med fika/mat och vatten, ev. mobil i vattentätt fodral/plastpåse, ombyte vattentätt packat och ev. badkläder.
I övrigt kläder efter väder.
Anmälan via webben.
Det finns möjlighet att hyra kajak med tillbehör 150:-.
Betalas till swish nr. 1230 997 361 eller bankgiro nr. 118-4886 (skriv kajak)
Du som vill hyra kajak kontakta oss när du bokar in dig. VI TRÄFFAS KL. 17:30 FÖR UTPROVNING AV KAJAK OCH UTRUSTNING.
Anette Peterson 070-238 20 81
Mikael Winqvist 070-546 98 66
Hör av er om ni har frågor/funderingar!
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Härnösand, Västernorrland, Sweden
Vi möts upp vid kajakhuset och ska vara redo att starta kl. 18:00.
Format: WG S84 decimal
Dela
Välj tur efter svårighetsgrad
Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!
Mer om graderingEgen kajak?
Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.
Fler tipsKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem