Det kan vara problem vid inloggning för tillfället. Om du inte lyckas logga in, prova att ange 12-siffrigt personnummer alternativt medlemsnummer.

Logga in på Mina sidor
Glömt lösenord?
Bli Medlem

Kamraträddning och självräddning med kajak

Friluftsfrämjandet Linköping inbjuder till en kväll där vi tränar på att kamraträdda varandra, ett par metoder för självräddning och även lek- och balansövningar i kajaken om tid finns. Ta med ombyteskläder, varma kläder samt fika med något varmt att dricka. Har du våtdräkt eller torrdräkt kan du ha det annars rekommenderas ullunderställ som värmer även om de blir blöta.

Start: torsdag, 14 aug 2025 (kl 18:00)
Slut: torsdag, 14 aug 2025 (kl 20:30)

Boka (4 platser kvar)

Se mer information nedan

Har du pump och flottör får du gärna ta med det.

Vi samlas i Viggebysand på badplatsen och är redo för vattnet 18.00. Ledare finns på plats från 17.30. Vi siktar på att vara klara 20.30.

Du som inte har egen kajak kan hyra kajak via Linkopingkajak.se, sök på Viggeby badplats. Du som har med egen kajak tänk på att det är en bit från parkeringen till badplatsen så en kajakvagn underlättar.

Betalning 40 kr via Swish, betalas på plats.

Har du frågor så är du välkommen att höra av dig till Helén tel 0703-680835.

Välkomna hälsar Helén och Sven!


Mer info

Arrangör
Ansvarig ledare
Svårighetsgrad
Lätt
Passar för
Vuxen
Gren
Kajak
Typ av äventyr
Aktivitet

Anmälan, tid & plats

Start
torsdag, 14 aug 2025 (kl 18:00)
Slut
torsdag, 14 aug 2025 (kl 20:30)
Antal platser
6
Platser kvar
4
Anmäl dig senast
2025-08-14
Medlemspris
40 kr
Bli medlem
Barn
+ 115 kr
Ungdom
+ 190 kr
Vuxen
+ 395 kr
Familj
+ 590 kr

Betalning: Se information i beskrivning

Plats: 

Viggeby Viggebysand 1, 590 45 Brokind, Sweden

Samlingsplats: 

Vi träffas vid badplatsen Viggebysand, där finns också hyrkajakerna.

Latitud
58.20258539282307
Longitud
15.641608235017458

Format: WG S84 decimal

Välj tur efter svårighetsgrad

Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!

Mer om gradering

Egen kajak?

Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.

Fler tips

Hitta äventyr på vatten

Visar 0 av 0 äventyr Hittar du inte det du söker? Gör en avancerad sökning

Kunskap & guider