Logga in på Mina sidor
Glömt lösenord?
Bli Medlem

Dagstur Onsö/Dillö i Vänern

Följ med på en dagstur runt två öar, Onsö och Dillö. Vi tar oss runt båda öarna i en åtta, drygt 20 km. Som vanligt vid dagsturer stannar vi för lunch och fika. Vid båda stoppen kommer det att finnas möjligheter för bad för de som vill.

Start: lördag, 23 aug 2025 (kl 09:30)
Slut: lördag, 23 aug 2025 (kl 17:00)

Köa

Se mer information nedan

Packa med mat och fika för en dag, extrakläder i vattentäta påsar och ev. badkläder.

De som önskar hyra kajak kan göra det till en kostnad av 100 kronor. Kajakerna finns vid Kajutan i Mariestad. Det kommer finnas ledare på plats för att hjälpa till med att lasta. Det är bra om du har möjlighet att ha kajaken på egen bil då vi inte kan garantera att vi har plats på våra bilar. Vid hyra av kajak ingår allt som behövs för att paddla och frakta.

Vid dåligt väder kan turen ändras eller ställas in. Vi meddelar detta till de som är anmälda.

Vi samlas 9.30 vid Torsöbron, Brygghuset, för gemensam färd mot iläggningsplatsen. Ni som hyr kajak behöver vara vid kajutan 8.45.
Turen beräknas vara slut 17.00.

Varmt välkomna önskar

Pernilla och Pierre

Tel till Pernilla 076-1655409 vid ev. frågor.


Mer info

Arrangör
Ansvarig ledare
Svårighetsgrad
Medel
Passar för
Vuxen
Gren
Kajak
Typ av äventyr
Aktivitet

Anmälan, tid & plats

Start
lördag, 23 aug 2025 (kl 09:30)
Slut
lördag, 23 aug 2025 (kl 17:00)
Antal platser
12
Platser kvar
0
Anmäl dig senast
2025-08-22
Medlemspris
0 kr
Bli medlem
Barn
+ 115 kr
Ungdom
+ 190 kr
Vuxen
+ 395 kr
Familj
+ 590 kr
Plats: 

O 2974, 542 92 Mariestad, Sweden

Samlingsplats: 

Brygghuset vid Torsöbron.

Latitud
58.78265378462382
Longitud
13.864971590922949

Format: WG S84 decimal

Välj tur efter svårighetsgrad

Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!

Mer om gradering

Egen kajak?

Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.

Fler tips

Hitta äventyr på vatten

Visar 0 av 0 äventyr Hittar du inte det du söker? Gör en avancerad sökning

Kunskap & guider