
Tisdagar kajaktur Friluftsfrämjandet sjö eller hav (Immeln)
Kajaktur sjö eller hav med Friluftsfrämjandet
Start: tisdag, 1 jul 2025 (kl 18:30)
Slut: tisdag, 1 jul 2025 (kl 21:00)
Avfärd sitta i kajaken 18:30 åter ca 21:30. Medtag fika!
Platser: växlande för Friluftsfrämjandet se nedan.
Kajaktur i samarbete med Kristianstad kanotklubb.
OBS!
Glöm inte fika!
Denna säsong kommer Friluftsfrämjandet paddla i sjö eller hav tisdagar udda veckor med start vecka 21 den 20/5. Platser se nedan.
Kanotklubben kommer denna säsong att ha paddling i Helge å varannan vecka (jämna veckor). Avfärd 18,30 åter ca 21,30.
Friluftsfrämjandet kommer att delta på kanotklubbens paddlingar som ett samarrangemang. Vi utgår då från kanotklubbens klubbstuga vid Helge å.
Friluftsfrämjandets paddling i sjö den 1/7 kommer att bli i Immeln med start från sjöns sydspets Immelns kanotcenter iläggningsplats.
Medtag egen kajak eller boka kajak av Bo Roth. Bokning av Friluftsfrämjandets kajaker gör ni till Bo Roth (telefon+46768185250
OBS vi lämnar 18:30.
Glöm inte fika!
Mer info Mårten Persson 0703-06 57 84.
Bjarne 0708 872456
Du skall ha gjort kamraträddning. Är du det osäker, kontakta oss innan anmälan.
Se även.
https://www.friluftsframjandet.se/lat-aventyret-borja/kunskap--guider/vatten--paddling/finslipa-din-paddelteknik/
Kostnad 50 kr per tillfälle
Friluftsfrämjandet (friluftsframjandet.se) betala samma dag som äventyret.
50 kr som swishas till 1234331971 skriv KAJAK och namn.
Med vänlig hälsning
Kajakledarna
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Betalning: Se information i beskrivning
Gamla Byvägen 1c, 289 73 Immeln, Sweden
Immelns kanotcenter
Format: WG S84 decimal
Dela
Välj tur efter svårighetsgrad
Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!
Mer om graderingEgen kajak?
Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.
Fler tipsKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem