Tisdagar Kajaktur Helge å
Kajaktur i Helge å
Start: tisdag, 16 jun 2026 (kl 18:00)
Slut: tisdag, 16 jun 2026 (kl 21:30)
Kajaktur Helge å i samarbete med Kristianstad kanotklubb. Huvudansvarig för denna aktivitet är Kristianstad kanotklubb.
Denna säsong kommer Friluftsfrämjandet att delta på Kanotklubbens paddlingar i Helge å som ett samarrangemang. Vi utgår då från kanotklubben. OBS vi lämnar 18:30!
Kanotklubben kommer denna säsong att ha paddling i Helge å varannan vecka (udda veckor) på tisdagar. Friluftsfrämjandet paddlar i sjö eller hav jämna veckor.
Medtag egen kajak eller boka kajak.
Bokning av Friluftsfrämjandets kajaker gör ni till Bo Roth
telefon+46768185250
Boka kajak av Kanotklubben Martin Kronkvist
telefon 0721-891663
OBS vi lämnar 18:30.
Glöm inte fika!
Mer info Mårten Persson 0703-06 57 84.
Du skall ha gjort kamraträddning. Är du osäker, kontakta oss innan anmälan.
Vid olämpligt väder eller andra förhinder kan turen komma att ändras eller ställas in. Vi meddelar i så fall detta på mejl eller telefon med kort varsel.
Kostnad 50 kr per tillfälle
Friluftsfrämjandet (friluftsframjandet.se) betala samma dag som äventyret.
50 kr som swishas till 1234331971 skriv KAJAK och namn.
Med vänlig hälsning
Kajakledarna
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Betalning: Se information i beskrivning
Widellsgatan 12, 291 54 Kristianstad, Sweden
Videllsgatan 12, 291 54 Kristianstad
Format: WG S84 decimal
Dela
Välj tur efter svårighetsgrad
Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!
Mer om graderingEgen kajak?
Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.
Fler tipsKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem