
Gotaleden Jonsered-Floda- etapp 4 & 5
Vi fortsätter med vandring på Gotaleden. Den här gången sätter vi ihop etapp 4 och 5. Turen bjuder oss på varierad natur, terräng och upplevelse.
Start: lördag, 31 maj 2025 (kl 09:00)
Slut: lördag, 31 maj 2025 (kl 16:30)
Läs gärna mer här på etapp 4 och 5:
https://www.westswedentrails.se/etapp/etapp-4-jonsered-lerum
https://www.westswedentrails.se/etapp/etapp-5-lerum-floda
Du som önskar kan själv välja att gå en eller två etapper. Möjligheten finns att gå från jonsered-Lerum och därifrån själv ta sig tillbaka med tåg till Jonsered alternativt gå båda etapperna och ta tåget med oss från Floda till Jonsered. Tågen går en gång i timmen den här dagen.
Terrängen är kuperad i början på första etappen och framförallt är det distansen på 19km som gör att turen kan klassas som svår. Bra skor för ev. Halt underlag ( beror alltid på vädret hur underlaget är). Som det ser ut nu så är det väldigt torrt ute och väldigt fint underlag att gå på.
Vi pausar för fika och längre paus för lunch så man får möjlighet att fylla på med energi.
Vi ses kl.9:00 vid Jonsered tågstation.
Hemvägen tar vi tåg 15:26 eller 16:26 från Floda-Jonsered. Tågen går så sällan så därav kan vi inte säga vilken vi hinner med.
För samåkning hör av er till
0736-907963 En bil åker från Kärna, Kungälv och en från Hisingen.
50:- för medlemmar och 100:- för icke medlemmar. Vi tar betalt vid samlingen.
För frågor: Anna.lundqvist84@gmail.com eller sms/ring 0736907963
Hälsningar,
Anna och vårt nytillskott Christer
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Betalning: Se information i beskrivning
William Gibsons Väg 6, 433 76 Jonsered, Sweden
Vi ses vid parkeringen 9:00 vid jonsered tågstation. Finns enstaka gratis parkeringar och betydligt fler betal.
Hör av er om samåkning 0736907963
Format: WG S84 decimal
Dela
Samåk till äventyret
Samåk till äventyret med andra medlemmar i Friluftsfrämjandet, Skjutsgruppen och Naturskyddsföreningen. Nu kan du som medlem testa vår nya samåkningsplattform. Be om plats eller erbjud plats i din bil.
Till plattformenKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 8500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem