Logga in på Mina sidor

Anges med 12 siffror, ex: 191020301234

Glömt lösenord?
Bli Medlem

Dagsturer runt Abisko med ljusa nätter

Att vara på STF Abisko Fjällstation i juli är en upplevelse som kombinerar storslagen natur, midnattssol och en känsla av total frihet. Sommaren i Lappland är något alldeles speciellt. Dagarna känns oändliga och fyllda av möjligheter. Vädret vid STF Abisko Fjällstation i juli brukar vara ett av de mest behagliga i svenska fjällen – men det kan fortfarande variera en hel del,så du bör packa för både sommarvärme, inklusive badkläder, regn och kyligare fjällväder

Start: lördag, 18 jul 2026 (kl 11:00)
Slut: torsdag, 23 jul 2026 (kl 16:38)

Boka (20 platser kvar)

Se mer information nedan

Närområdet erbjuder många sevärdheter och vi planerar vandringar varje dag med utelunch vid en jokk eller på en höjd till olika platser, beroende på väder.
Abisko nationalpark är en av Sveriges äldsta och STF fjällstation, där vi bor, samt järnvägsstationen är belägna inne i nationalparken. En vandring genom parken fram till Abiskojåkka, jokken som grävt sig en egen dramatisk kanjon längs sin väg ner till Torneträsk är en trevlig tur. En annan lite mer krävande tur är att ta sig upp på fjället Nuolja, toppen på 1169 möh, som erbjuder en fantastisk utsikt över fjäll och Torneträsk. Vi brukar också hinna med en tur upp mot Lapporten, fjällvärldens mest fotograferade motiv! Vi återkommer med ett mer detaljerat program.

Sammanfattningsvis är ett besök i Abisko i juli perfekt för dig som vill uppleva fjällen på ett lättillgängligt sätt, njuta av ljusa sommarnätter och komma nära naturen utan att kompromissa med komfort.
Kostnad 4100 kr, inkluderar boende 5 nätter i fyrbäddsrum, planering, färdledning, försäkring och guidning. Resa till och från Abisko bokar man själv. Det finns kök, kyl för självhushåll samt bastu. Restaurangen i fjällstationen är öppen för frukost, lunch och middag. Du behöver ej ha med fjällutrustning men ta med utrustning utomhusfika, kamera och kikare kan bra att ha.
Avgiften betalas på Plusgiro 143535-3 eller bankgiro 5763-7209 och skall finnas inbetald senast den 10 juni. Vid avbokning efter den 10 Juni är det ingen återbetalning av avgiften om vi inte kan hitta en ersättare. Minimum 12 deltagare.
Vi föreslår att man reser SJ-tåg från Stockholm central den 17 juli kl 18.11 med ankomst Abisko turiststation den 18 juli kl 11.08 (byte i Boden). Hemresa med SJ-tåg från Abisko den 23 juli kl 16.38 med ankomst Stockholm central den 24 juli kl 10.13(byte i Boden).
Välkomna
Rune Lindqvist 0709520223
Monica Hegvall Palm 0702786176


Mer info

Ansvarig ledare
Svårighetsgrad
Medel
Passar för
Vuxen
Gren
Vandring
Typ av äventyr
Aktivitet

Anmälan, tid & plats

Start
lördag, 18 jul 2026 (kl 11:00)
Slut
torsdag, 23 jul 2026 (kl 16:38)
Antal platser
20
Platser kvar
20
Anmäl dig senast
2026-06-10
Medlemspris
4 100 kr
Bli medlem
Barn
+ 115 kr
Ungdom
+ 190 kr
Vuxen
+ 395 kr
Familj
+ 590 kr

Betalning: Se information i beskrivning

Plats: 

Abisko, Norrbotten, Sweden

Samlingsplats: 

Vi ses senast när vi stiger av tåget vid Abisko Turiststation

Latitud
68.349724
Longitud
18.831642

Format: WG S84 decimal

Annons

Samåk till äventyret

Samåk till äventyret med andra medlemmar i Friluftsfrämjandet, Skjutsgruppen och Naturskyddsföreningen. Nu kan du som medlem testa vår nya samåkningsplattform. Be om plats eller erbjud plats i din bil.

Till plattformen

Hitta vandringar

Visar 0 av 0 äventyr Hittar du inte det du söker? Gör en avancerad sökning

Kunskap & guider