
Stand Up Paddleboarding
Paddla tillsammans i grupp i olika vattendrag i södra Skåne. Fokus ligger på att göra utflykter tillsammans, lugn och behaglig paddling, inget race eller tävling. Vi kommer att paddla plattvatten och inte i vågor. Du skall ha grundläggande kunskaper i Stand Up Paddleboarding och vara simkunnig samt över 18 år (alt ha med dig målsman) för att delta.
Start: torsdag, 3 apr 2025 (kl 18:00)
Slut: torsdag, 3 apr 2025 (kl 20:00)
Start: torsdag, 24 apr 2025 (kl 18:00)
Slut: torsdag, 24 apr 2025 (kl 20:00)
Start: torsdag, 8 maj 2025 (kl 18:00)
Slut: torsdag, 8 maj 2025 (kl 20:00)
Start: torsdag, 15 maj 2025 (kl 18:00)
Slut: torsdag, 15 maj 2025 (kl 20:00)
Start: torsdag, 22 maj 2025 (kl 18:00)
Slut: torsdag, 22 maj 2025 (kl 20:00)
VI kommer att paddla i sjöar och åar i södra Skåne, t.ex. Sövdesjön, Kävlingeån, Lomma. Möjlighet att transportera sig till de olika platserna är ett måste.
Eftersom genomförandet av aktiviteterna är väderberoende kommer exakt plats lämplig under rådande väderförhållanden att meddelas deltagarna ett par dagar innan genomförande. Om vädret inte tillåter paddling vid planerat tillfälle flyttas aktiviteten till annan tidpunkt alt ställs in om inte annat tillfälle är möjligt.
Vi kommer att paddla vardagskvällar under våren. Tänk på att ta lämpliga kläder och ombyte i vattentät väska eller våtdräkt. I början på terminen är det fortfarande kallt både i luft och vatten. Flytväst och fångrem om foten är obligatoriskt.
Har du egen stand up paddleboard och paddel är deltagaravgiften 300 kr/termin. Har man ingen egen bräda finns möjlighet att låna Friluftsfrämjandets och då kostar det ytterligare 300 kr/termin inkl. flytväst.
Har du frågor, kontakta napoleon.truedsson@friluftsframjandet.se
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Tillfälle 1 av 5:
Tillfälle 2 av 5:
Tillfälle 3 av 5:
Tillfälle 4 av 5:
Tillfälle 5 av 5:
Bli medlem
Betalning: Direktbetalning med kort
Genom att betala godkänner du köpvillkoren.
Genarp, Sverige
Vi kommer att paddla på olika platser i södra Skåne. Info om var kommer i god tid inför varje tillfälle, via mail.
Format: WG S84 decimal
Dela
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 8500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem