Sök på webbplatsen

Hitta lokalavdelning

Som medlem får du

  • Tillgång till Sveriges bredaste utbud av guidade friluftsaktiviteter
  • Stödjer vårt arbete med hela Sveriges friluftsliv, och mycket mer...
Bli medlem

Logga in

Barnverksamhet

Våra barnverksamheter är riktade till allt från små barn, till äldre barn, till tonåringar och barnfamiljer. Nedan hittar du en förteckning av de grupper vi för närvarande har med kontaktuppgifter till ledare för grupperna. Vissa av grupperna kan ha platser kvar, andra kan vara fulla. Vänligen kontakta respektive ledare för mer information om gruppen och aktuell platstillgång.

Öppna Skogsgläntan

För de allra minsta barnen, främst 0-2 år, med föräldraledig eller annan vuxen som är hemma dagtid. Leds av:
Jill Westermark, jill.westermark@gmail.com

Skogsknytte/Skogsmulle

För barn födda 2012 och 2013. Håller till i skogen kring Skarpäng. Leds av:
Ulf Jonsell, ulfygge@gmail.com

Skogsmulle vid Ensta Krog

Främst för barn födda 2013 och 2014 med familj. Leds av:
Bill Öberg, bill.w.oberg@gmail.com
Richard Bjärnehäll
Sara Linde

Familjemulle

För familjer med barn i förskoleåldern. Leds av:
Johanna Strand, Strandjohanna2000@yahoo.se

Strövare - Järvarna

För barn födda 2011. Leds av:
Elisabeth Manzi, elisabeth@manzi.se
Lina Nilsson, lina.nilsson73@gmail.com
Calle Nesterud

Strövare - Rävarna

För barn födda 2008-2010. Leds av:
Hans Skutberg
Lotten Sahlin, lotten@sahlin.one

Frilufsare - Igelkottarna

För barn födda 2005. Leds av:
Stina Tidner, stina@tidner.se
Johan Westberg, johan.westberg@sysment.se
Elisabeth Manzi, elisabeth@manzi.se

Frilufsare - Kungsörnarna

För barn födda 2006-2007. Leds av:
Caroline Ekstrand, cbvekstrand@gmail.com
Adde Schultz

Äventyrliga Familjen

Främst för familjer med barn i åldern 6-13 år. Leds av:
Markus Amanto, markus.amanto@friluftsframjandet.se

TVM - Ekorrarna

För ungdomar från 14 år och uppåt. Leds av:
Caroline Ekstrand, cbvekstrand@gmail.com

TVM - Vargarna

För ungdomar från 14 år och uppåt. Leds av:
Lotten Sahlin, lotten@sahlin.one
Kristan Henningson