Plurrövning med bastu, Fortbildning för långfärdsskridsko
Start: tisdag, 13 okt 2026 (kl 17:30)
Slut: tisdag, 13 okt 2026 (kl 19:30)
Att öva och utbilda före isläggning gör att vi kan åka mer skridskor, när väl isen lagt sig.
Vi samlas för plurr i Bjursjön. Drop i på plats från kl. 17.30 tisdag 13 oktober
Det är viktigt att nöta in tekniken att ta sig upp ur en vak, och se att utrustningen fungerar. Nu har vi möjlighet att plurra i varmare vatten innan isläggningen. Träningen sker med hjälp av ett plastisflak.
Du skall ha med: Packad skridskoryggsäck, isdubbar, kastlina, pjäxor, hjälm, ispik/stavar och ombyte. Påse för blöta kläder.
Övningen leds av erfarna Långfärdskridskoledare
Omklädningsrummen är öppna för omklädning och bastu. Avgiften är 40 kr och kan på plats betalas med swish.
Välkomna!
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Helenedalsvägen 155, 451 93 Uddevalla, Sweden
Format: WG S84 decimal
Dela
Samåk till äventyret
Samåk till äventyret med andra medlemmar i Friluftsfrämjandet, Skjutsgruppen och Naturskyddsföreningen. Nu kan du som medlem testa vår nya samåkningsplattform. Be om plats eller erbjud plats i din bil.
Till plattformenKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem