
Skogsmulle och skogens värld
Skogsknytte för barn födda 2020
Start: torsdag, 13 mar 2025 (kl 17:00)
Slut: torsdag, 13 mar 2025 (kl 18:00)
Start: torsdag, 27 mar 2025 (kl 17:00)
Slut: torsdag, 27 mar 2025 (kl 19:00)
Start: torsdag, 10 apr 2025 (kl 17:00)
Slut: torsdag, 10 apr 2025 (kl 19:00)
Start: torsdag, 24 apr 2025 (kl 17:00)
Slut: torsdag, 8 maj 2025 (kl 19:00)
Start: torsdag, 8 maj 2025 (kl 17:00)
Slut: torsdag, 22 maj 2025 (kl 19:00)
Start: torsdag, 22 maj 2025 (kl 17:00)
Slut: torsdag, 22 maj 2025 (kl 19:00)
Start: lördag, 24 maj 2025 (kl 16:00)
Slut: söndag, 25 maj 2025 (kl 12:00)
Vi upptäcker naturen tillsammans med en medupptäckande förälder eller annan vuxen. Vi ledare ansvarar för upplägget men äventyret skapar vi alla tillsammans.
Målet är att vi ska ha kul tillsammans och lära känna naturen, leka och ha roligt tillsammans med andra barn och sin vuxen. Uppleva och upptäcka i sin egen takt. Utforska naturen med hela kroppen och alla sinnen. Samt få vana att vara ute under flera av årets årstider.
Med hjälp av lekar, ramsor och sånger lär vi oss om naturen och att vara rädda om den.
Inga förkunskaper behövs.
Vi kommer att ha 6 träffar under torsdagkvällar nu på våren plus en gemensam avslutning (se schemat), vi ses ca 2 timmar mellan kl. 17-19
Kläder efter väder gäller för både barn och vuxna. Tänk på att även vi vuxna kommer att vara nära marken för att kunna upptäcka naturen på barnens nivå och i barnens takt. Oömma kläder rekommenderas alltid. Barnen kan ha en egen ryggsäck, med matsäck och sittunderlag, som de bär själva om de vill (inte för tungt).
Att ta med sig:
- Förälder eller annan vuxen
- Sittunderlag
- Fika/Matsäck
- Varm dryck
- Torra strumpor
- Kläder efter väder
Du har ansvar för ditt eget barn under passet, men alla medlemmar i Friluftsfrämjandet täcks av våra försäkringar under aktiviteten.
Det är endast barnet som ska vara anmäld på äventyret men deltar tillsammans med en vuxen. För att kunna göra anmälan behöver barnet vara medlem i friluftsfrämjandet.
Betalning 200kr. sker på plats via swish.
PS: Friluftsfrämjandets verksamhet bygger på ideellt engagemang. Vi söker ständigt efter nya ledare som kan hjälpa oss att utveckla våra grupper. Hör av dig så berättar vi mer!
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Tillfälle 1 av 7:
Tillfälle 2 av 7:
Tillfälle 3 av 7:
Tillfälle 4 av 7:
Tillfälle 5 av 7:
Tillfälle 6 av 7:
Tillfälle 7 av 7:
Bli medlem
Betalning: Se information i beskrivning
Oskarshamn, Kalmar, Sweden
Hjortberget (vi gör utflykter till andra platser under terminens gång, mer info inför varje träff).
Format: WG S84 decimal
Dela
Samåk till äventyret
Samåk till äventyret med andra medlemmar i Friluftsfrämjandet, Skjutsgruppen och Naturskyddsföreningen. Nu kan du som medlem testa vår nya samåkningsplattform. Be om plats eller erbjud plats i din bil.
Till plattformenKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 8500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem