Logga in på Mina sidor
Glömt lösenord?
Bli Medlem

Uthyrning

Knivsta lokalavdelning har kajaker, kanadensare mm som hyrs ut till medlemmar och allmänhet.

Passa på att se Knivsta från sjösidan eller ta en tur på någon av sjöarna i närområdet. Friluftsfrämjandet har tolv kajaker och en dubbelkajak samt åtta kanadensare som finns att hyra för medlemmar och för allmänheten. För transport av kajaker och kanadensare har vi en släpkärra som också går att hyra. Vi har dessutom stormkök och tält som kan hyras. Boka i god tid, vi är en ideell organisation och ledare finns inte alltid tillgängliga. Utlämning av utrustning sker efter överenskommelse med någon av våra ledare.

För att boka utrustning kan du antingen kontakta någon av våra ledare via e-post eller gå in på bokningssidan och preliminärboka där. Någon av våra ledare kommer då ta kontakt med dig för att bekräfta bokningen och bestämma tid för utlämning och återlämning av utrustningen.

Prislista

Bokningssida

Nedanstående ledare kan boka, lämna ut och ta emot utrustning. Enligt tabellen är det vissa ledare som hanterar uthyrning av kajaker och vissa som hanterar kanadensare. Övrig friluftsutrustning kan alla ledare lämna ut och ta emot. 

Bokning av kajaker 

Mobiltelefoner 

E-post  

Sverker Renlund 

070-351 9784 

sverker.renlund@friluftsframjandet.se 

Hans Sandström 

070-510 4138 

sandstrom.hans.o@gmail.com 

Sune Mårtenson 

070-538 0144 

sune.martenson@gmail.com 

Carl-Henrik Annefors 

070-173 8798 

carl-henrik.annefors@friluftsframjandet.se

Jenny Rahm 

070-342 7774 

jennyrahm72@gmail.com 

Estelle Ågren 

070-686 4446 

estelleagren64@gmail.com 

Erik Ågren 

070-216 0557 

erikagren64@gmail.com 

Sara Berglund 

070-484 7501 

skberglund75@gmail.com 

Johan Törnell

073-423 9197 Johan.tornell@gmail.com 

Jan Eriksson 

070-617 7413 

Jan.eriksson@friluftsframjandet.se 

Leif Wall 

070-661 6490 

wall.leif@telia.com 

Ingrid Lundell

073-069 2846 

ingrid.lundell@telia.com 

     

Bokning av kanadensare 

 

 

Jonathan Royce 

070-143 4143

jtroyce@gmail.com 

Magnus Simonsson

070-780 95 08 

magnus.simonsson@friluftsframjandet.se