Strövarna Laholm Vildmarksäventyr
Strövarna Höstterminen 2026 Program
Start: söndag, 27 sep 2026 (kl 10:00)
Slut: söndag, 27 sep 2026 (kl 14:00)
Start: söndag, 11 okt 2026 (kl 10:00)
Slut: söndag, 11 okt 2026 (kl 14:00)
Start: söndag, 25 okt 2026 (kl 10:00)
Slut: söndag, 25 okt 2026 (kl 14:00)
Start: söndag, 8 nov 2026 (kl 10:00)
Slut: söndag, 15 nov 2026 (kl 14:00)
Start: söndag, 22 nov 2026 (kl 10:00)
Slut: söndag, 22 nov 2026 (kl 14:00)
Välkomna till Årets äventyr i Skog och mark för er barn! Vi kommer att träffas 5 gånger under höst/tidig vinter och göra olika saker ute i naturen.
Ni ser under varje aktivitet när, vad och var vi kommer vara. Vi som är ledare denna termin är Petter och Dan.
Ni ska alltid vara utrustade med ryggsäck, kniv, vatten,kåsa/spork och ha kläder för att gå och rör sig i skog och mark. Barnen behöver själva kunna bära sina ryggsäckar och veta vad de har i dem så packa gärna tillsammans. Föräldrar är välkomna att följa med om så önskas. Mobiltelefonen blir hemma, vi ledare har mobiltelefon om något händer.
Programmet lämnas ut vid första tillfället och då är det bra att ni betalar terminsaviften på 250 kr via swish QR-kod som Dan har med sig, (strövarna, namn på barnet ska stå med). Medlemskap i Friluftsfrämjandet är ett måste och betalas per år via hemsidan.
Tänk på att Barnen ska kunna sköta sin egen matlagningen så underlätta gärna för dem med lite förgrillade hamburgare (ibland svårt med galler) eller exempelvis korv.
2026-09-27 Vandring Tid kl 10-14
Vi träffas på marknadsplatsen i Våxtorp (10:00). Vi kommer gå från marknadsplatsen och eventuellt behöver vi bli hämtade någonstans (vi återkommer i såfall). Ta med matsäck.
2026-10-11 Matlagning vid Midsommargrottan Tid 10-14
Vi träffas vi midsommargrottan (10:00). vi kommer laga mat på stormkök/gasolkök. Barnen behöver ta med ½ liter vatten extra till matlagningen. Övriga ingredienser tar vi ledare med oss. Glöm inte kåsa/mugg att äta ur och spork eller sked. Glöm inte vatten att dricka.
2026-10-25 Paddling och korvgrillning i Hjörnered, Tid 10-14
Vi träffas på Härliga Hjörnared och där kommer vi gemensamt att paddla ut tíll en ö där vi kommer tända en eld och grilla tillsammans. Beroende på tid kan det bli mer paddling. Några föräldrar behövs här vid paddlingen. Ta med något att grilla då vi kommer tända en eld. OBS extrakläder måste vara med.
2026-11-8 Å-korsning, Tid 10-14
Vi träffas på marknadsplatsen i Våxtorp (10:00) för gemensam färd vidare till där vi ska vandra och vi kommer att behöva ta oss över vattendrag genom någon form av teknisk lösning. Vi kommer behöva bli hämtade på annan plats än vi lämnas. Ta med matsäck och extrakläder.
2026-11-21 -2026-11-22 Övernattning i Militärtält i Hjörnered, Tid 14:00 till 10:00.
Vi träffas klockan 14:00 i Hjörnered. Efter vi byggt tältet och barnen packat upp sina saker/sovplatser ska vi ta en lägre promenad och gå på upptäcktsfärd i omgivningen.
Glöm inte att packa så att barnen själva kan bära sin utrustning för övernatningen. Det behövs såklart tandborste, snacks/godis för kvällen och någonting att grilla på kvällen. Mössa är bra om det blir lite kallare på natten. Vi kommer elda i tältet under natten så vi bör inte frysa (mössa behövs och bra underställ att sova i). Extrakläder och påsar om vi går igenom träsk mm. OBS beroende på antal barn kan inte föräldrar prioriteras men kan ju ha med eget tält om förälder behöver vara med.
Vi bjuder på popkorn på kvällen och även på frukost på morgonen. OBS meddela i tid om allergier mm.
Dan Andersson 0708-793824
Petter Andersson 0733-907987
https://www.friluftsframjandet
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Tillfälle 1 av 5:
Tillfälle 2 av 5:
Tillfälle 3 av 5:
Tillfälle 4 av 5:
Tillfälle 5 av 5:
Bli medlem
Betalning: Se information i beskrivning
Våxtorp, Hallands län, Sverige
Träffas på olika platser vi varje till fälle så kolla genom texten
Format: WG S84 decimal
Dela
Samåk till äventyret
Samåk till äventyret med andra medlemmar i Friluftsfrämjandet, Skjutsgruppen och Naturskyddsföreningen. Nu kan du som medlem testa vår nya samåkningsplattform. Be om plats eller erbjud plats i din bil.
Till plattformenKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem