Vatten & paddling
Följ med på paddling i Helgasjön, väder och vind avgör vilken rutt det blir. Vi paddlar i behagligt tempo och hittar en lämplig strand för fikapaus och eventuellt bad.
Start: tisdag, 14 jul 2026 (kl 18:00)
Slut: tisdag, 14 jul 2026 (kl 21:00)
Du bör ha varit med på en kvällspaddling sedan tidigare eller nybörjarkurs tidigare. Vi samlas kl. 18 vid Friluftsfrämjandets kajakbod. Önskar du kajak sker fördelning av kajaker på plats och betalas på plats.
Medtag vattenflaska, fika, ev. badkläder med handduk och komplett ombyte i vattentät påse.
Kontakta någon av ledarna om du har frågor.
Anneli Andersson Chan 0733-687020
Christina Stålhandske 076-7680560
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
L J Brandts Väg 7, 352 63 Växjö, Sweden
Evedal, kajakboden
Format: WG S84 decimal
Dela
Välj tur efter svårighetsgrad
Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!
Mer om graderingEgen kajak?
Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.
Fler tipsKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem