Norrskenspaddling 12 sep
FA-VO-RIT i REPRIS!
Start: lördag, 12 sep 2026 (kl 18:30)
Slut: lördag, 12 sep 2026 (kl 23:55)
Ett äventyr med möjlighet till närmast magiska upplevelser. Hittar ni något liknande äventyr vänligen meddela ledaren. Vi sjösätter i dagens sista ljus och tar oss ut på vattnet under den blå timmen. När mörkret infinner sig går vi iland på en plats med fri sikt mot norr och ytterst lite ljusföroreningar (förra året blev det en kortare tur än normalt pga vattenstånd men i år är det som vanligt).
Vi gör eld, kokar kaffe och gräddar våfflor. 2024 blev de perfekta, 2025 inte riktigt bra, hur blir de i år? Väntan på skådespelet kan bli kort eller lång, troligen ett par timmar så ta med varma kläder. Förutom norrsken kan det även bjudas stjärnfall. Har du din önskan klar? Kanske tar du kompisgängets foto för året. Annars kanske du är med i det.
Samling och redo för avfärd klockan 18.30. Vi beräknas vara åter vid midnatt.
Datum: 12 september. Det är relativt tidigt på norrskenssäsongen vilket betyder ganska kort natt men också mer värme i luften och vattnet.
Svårighetsgrad medel. Kort paddling i lugnt tempo, men mörker i kombination med eventuella vågor förutsätter paddelvana. Simkunnighet och kunskap om kamraträddning krävs. Ingen kajakhyrning.
Utöver paddelutrustning, ta med torrpackat ombyte, pannlampa, något att sitta på och eget fika.
Äventyret kan ställas in vid ogynnsamma förhållanden och självklart kostar det då inget. Annars bindande anmälan. Epost skickas till anmälda dagar två-tre dagar innan äventyret med besked beroende på hur väderprognoserna ser ut.
Pris 90:- Betalas via Swish, men först när vi ser att äventyret blir av.
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Betalning: Se information i beskrivning
Ljuså 705, 961 92 Boden, Sweden
Samling: Holsvattenvägen 702, Holsvattnet, Ljuså, Boden. Vi samlas vid dammen.
Format: WG S84 decimal
Dela
Välj tur efter svårighetsgrad
Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!
Mer om graderingEgen kajak?
Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.
Fler tipsKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem