Torsdagsvandring 27 aug på Lovön
Vi samlas vid parkeringen vid Rävstensrundan kl. 9.50.
Start: torsdag, 27 aug 2026 (kl 09:30)
Slut: torsdag, 27 aug 2026 (kl 14:00)
Samåkning från Träkvista. IP
För att komma hit åker man via Lovö kyrka -Rörby gård – Hogsta ridstall -avtagsväg vänster mot Norrby (skylt)och sedan höger in på Dyviksvägen.
Se karta!
Det är torrt i skogen och mycket av växtligheten är brun och vissen, men ljungen blommar fortfarande på sina ställen.
Vi kommer att göra en vandring runt norra delen av Lovön i vacker skog, på delvis nya stigar men även välbekanta.
Vi tar en kort rast vid Koviken och tar lunchpausen vid Ängsholmen.
Vi återvänder tvärs över ön över en höjd och vidare via ridstigar tillbaka mot parkeringen.
Underlaget är varierat, ibland lite kuperat med någon backe uppför och en trappa nerför, skogsstigar med en del rötter och stenar, men också grusvägar.
Rejäla skor och ev. stavar rekommenderas, liksom långa byxben.
Vandringen är ca 7 km och jag beräknar att vi är tillbaka senast kl. 14.
Välkomna med!
Christina Bane
0733 461719
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Dyviksvägen 1, 178 93 Drottningholm, Sweden
Ekerö idrottsplats badhusparkeringen för gemensam bilfärd till startplatsen för vandringen.
Du kan också åka direkt.
Se kartan!
Format: WG S84 decimal
Dela
Samåk till äventyret
Samåk till äventyret med andra medlemmar i Friluftsfrämjandet, Skjutsgruppen och Naturskyddsföreningen. Nu kan du som medlem testa vår nya samåkningsplattform. Be om plats eller erbjud plats i din bil.
Till plattformenKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem