Intresseanmälan för barn i Österåker
Intresseanmälan - för barn i Österåker.
Start: onsdag, 20 maj 2026 (kl 12:00)
Slut: lördag, 31 jul 2027 (kl 13:00)
Flera barngrupper finns med verksamhet i Österåker. Intresset är stort för att delta i dessa grupper och genom att anmäla dig till denna intresselista så finns möjlighet att vi kontaktar dig när/om en plats blir ledig. Vänligen notera att detta är en intresselista, inte en köplats. Dvs alla på listan har samma förtur, oavsett när man skrivit upp sig.
Vi har flera grupper för barn på olika nivåer, från 0 till 14 års ålder, som drivs av ideellt engagerade ledare (ofta föräldrar ☺️). Som ledare har man garanterad plats till egna barn som också går aktiviteten utan kostnad. För barn över 14 år finns TVM där ungdomarna i gruppen tar mer ansvar för planering och utförande, med en stöttande vuxen som bollplank.
Träffarna sker ca 5-7 gånger per termin och vi är ute i skogen från 1 timme per gång och ju äldre barnen blir desto längre blir träffarna och det kan även bli övernattningar.
Vi vill få en ökad förståelse av att naturens små och stora under som finns överallt.
Vi kan inte garantera att ditt barn får plats i någon grupp inom barnverksamheten.
Om ditt/dina barn redan har en plats i en grupp så behöver du inte anmäla barnet/barnen till denna intresselista. Listan gäller bara för nya barn som inte har en plats i någon barngrupp idag.
Är du inte medlem i friluftsfrämjandet så går det bra att maila så lägger vi till ditt barn i listan. Skicka namn och ålder på barnet, samt om du själv kan tänka dig att bli ledare eller inte, till martina.nielsen@friluftsframjandet.se.
Genom att anmäla dig till denna lista godkänner du att vi sparar kontaktinformation till dig så att vi kan kontakta dig om det blir en ledig plats i en passande barngrupp.
Är du intresserad av att själv bli ledare, lägg till en kommentar under tillvalsfrågor så kontaktar vi dig med mer info.
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Åkersberga, Stockholm, Sweden
Någonstans i Österåker!
Format: WG S84 decimal
Dela
Kunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem