Kvällspaddling i maj
Äntligen dags för Varberg/Viskes första kvällspaddling!
Start: torsdag, 28 maj 2026 (kl 18:00)
Slut: torsdag, 28 maj 2026 (kl 21:00)
Vi samlas längst ner på parkeringen vid Torstensvik badplats torsdagen den 28 maj kl 18 för en kort introduktion innan vi packar kajakerna och ger oss ut i Vendelsö-arkipelagen. Obs! Glöm inte att betala p-avgift. Målet för kvällen är att hitta en fin klippa eller sandstrand att inta medhavd fika. Har vi tur så får vi besök av några nyfikna sälar. Vi planerar att vara tillbaka strax innan kl 21.
Du ska ha med dig kajak med däckslinor, paddel, kapell, flytväst och ombyteskläder i vattentät påse. Du som inte har egen kajak kan hyra det i Torstensvik av Sara Wagner, 0739-130639. Tänk då på att ha hämtat ut och testat din kajak innan kl 18.
Vi har satt att turen som medelsvår eftersom du som kommer med behöver vara van vid att paddla i vågor, då sundet utanför Torstensvik är vindutsatt. Vi vill att alla som deltar ska vara simkunniga (200 meter) och ska ha testat på kamraträddning, så är vi väl förberedda om oturen är framme. Då havstemperaturen i maj är under 15 grader så rekommenderar vi torrdräkt eller våtdräkt, men det är inget krav.
Vi förbehåller oss rätten att ställa in turen vid dåligt väder eller sjukdom. Vi tar beslut om detta senast kl 21 kvällen innan, och meddelar då er via e-post eller SMS.
Och glöm inte det viktigaste – att ta med egen gofika och sittunderlägg!
Du anmäler dig här på hemsidan. Avgiften på 50 kr betalas via swish på plats. Vänligen hör av er till oss ledare om ni har frågor eller får förhinder att komma.
Välkomna!
Inger Mellberg, 0705-757541
Karin Ribbing, 0702-623015
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Betalning: Se information i beskrivning
Tullväg, 439 61 Frillesås, Sweden
Torstensvik badstrand, parkeringen längs Espenäsvägen i Frillesås
Format: WG S84 decimal
Dela
Välj tur efter svårighetsgrad
Vi graderar alla våra turer. Vårt graderingssystem finns så att du kan hitta en tur som passar dig. Våra turer för nybörjare brukar alltid genomföras i områden som är trygga även vid besvärligt väder. Osäker på vilken tur som passar? Ta kontakt med ledaren!
Mer om graderingEgen kajak?
Du bör ha säkerhetslinor på kajakdäcket för bogseringshjälp och kamraträddning. Klä dig efter vattentemperaturen, inte lufttemperaturen. Se till att du kan larma och ha mobilen i ett vattentätt fodral. Kapellet är skönt att ha på när det blir lite vågor och flytvästen är alltid på.
Fler tipsKunskap & guider
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem