Alpin skidåkning utbildning 2 Hemsedal 22 - 29 mars 2026
Start: söndag, 22 mar 2026 (kl 19:00)
Slut: söndag, 29 mar 2026 (kl 14:00)
Utbildningen
Utbildning 2 är den naturliga fortsättningen efter Utbildning 1 i skidlärarstegen. Efter genomgången och godkänd utbildning kan du ha ett ideellt uppdrag som skidledare i lokalavdelningen eller praktisera/söka jobb på fjällanläggning. Utbildningen ger deltagaren metodiska och pedagogiska verktyg för att självständigt leda kunna skidverksamhet upp till och med röd nivå, samt kan organisera skidverksamhet i lokalavdelningen.
Vi ger dig förutsättningarna för att utvecklas som skidåkare och vidare i dagens skidteknik. Stor vikt läggs på ledarskap och analys men även fysiologi och träningslära ingår. Under utbildningen får du nycklar till självanalys samt säkerhet i och utanför pisten. Dessa ämnen är också viktiga och ingår i gällande utbildningsplan.
Förkunskapskrav
• Genomgången och godkänd utbildning 1 eller motsvarande utbildning i annan svensk skidlärarorganisation
• Praktik som skidledare, minst 30 timmar
• Certifierad på Utbildning 1-nivå
• Medlem i Friluftsfrämjandet
Övergripande utbildningsmål
Deltagaren ska efter genomgången utbildning:
• ha förmåga att omsätta kunskap och skapa situationer för upplevelse och lärande så att åkare i alla åldrar kan utvecklas till och med röd nivå
• kunna organisera skidverksamhet i lokalavdelningen
• ha förståelse för och vara väl förtrogen med Sveriges syn på skidåkning med avseende på metodik, teknik och pedagogik utifrån hur en åkare utvecklas till och med röd nivå
• kunna reflektera över sitt eget ledarskap och förhållningssätt
Tid & Plats
Start i Hemsedal, Fausko Skysstasjonen, söndag kväll 16 mars kl: 19:00
Avslut söndag eftermiddag 23 mars ca kl 14.00.
Boende & Mat
Boende i 2 - 4 bäddsrum på Fausko Skysstasjonen www.fausko.no Här har vi även kvällsföreläsningar och summerar dagen.
Frukost hjälps vi åt att ordna i köket.
Middagar efter skidåkning och summering av dagen ingår.
Lunch i backen ingår inte. Du får gärna göra matsäck att ta med i samband med frukost.
Deltagaravgift inkluderar
Utbildning, boende, liftkort, frukost & middag, litteratur.
Resa ingår inte. Vi rekommenderar samåkning och hjälper dig att hitta reskamrater för gemensam transport om du önskar.
Anmälan
Som deltagare ska din anmälan alltid vara godkänd av din lokalavdelning innan anmälan görs. För att kunna anmäla dig måste du vara inloggad med medlemsnummer och lösenord.
OBS. Sista anmälningsdag är 16 februari. Anmälan är bindande efter sista anmälningsdag.
Deltagaravgift faktureras till din lokalavdelning.
Avbokningsvillkor
Avbokning fram till 16 februari debiteras 20% av deltagaravgiften.
Avbokningar senare än 16 februari debiteras hela avgiften.
Alla avbokningar skall meddelas skriftligt innan utbildningstillfället.
Frågor:
Andreas Pfister 0739 - 338 650 andreas@skiinstructor.se
Välkommen!
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Betalning: Faktura
Hemsedal, Buskerud, Norway
Fausko Skysstasjonen, Hemsedal, Norge.
Format: WG S84 decimal
Dela
Samåk till äventyret
Samåk till äventyret med andra medlemmar i Friluftsfrämjandet, Skjutsgruppen och Naturskyddsföreningen. Nu kan du som medlem testa vår nya samåkningsplattform. Be om plats eller erbjud plats i din bil.
Till plattformenTre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem