Träff för lokalavdelningar i region Mälardalen
Är du ledare eller förtroendevald i din lokalavdelning? Då är du varmt välkommen till en dag med inspiration, erfarenhetsutbyte, workshops och nya idéer! 💚
Start: söndag, 15 nov 2026 (kl 10:00)
Slut: söndag, 15 nov 2026 (kl 16:00)
Hur skapar vi ett mer hållbart friluftsliv? Hur når vi fler medlemmar? Och hur kan vi lära av varandra och utveckla våra lokalavdelningar?
På vår Lokalavdelnings-träff i Region Mälardalen möts vi för att nätverka, ta del av goda exempel, provtrycka idéer och diskutera frågor som är viktiga i vår verksamhet.
Programmet
Inledning
Hållbart friluftsliv
Medlemshantering
Workshop / Ordförandeträff
Pop-up bytesmarknad
Avslut
🌿 Hållbart friluftsliv
Marcus Amanto introducerar materialet som tagits fram inom Friluftsfrämjandet för att göra friluftslivet mer hållbart. Vi får möjlighet att utforska hur materialet kan komma till nytta i våra verksamheter.
Markus har under 2025 och 2026 bidragit i projektet med att ta fram materialet för hållbart friluftsliv inom Friluftsfrämjandet. Han är utbildningsledare inom Region Mälardalen, har tidigare varit ledare för barn- och familjegrupper i Täby-Vallentuna-Vaxholm Lokalavdelning, och är utbildad fjälledare. Han har även varit engagerad inom projekt kring inkludering, mångfald och psykisk hälsa inom Friluftsfrämjandet.
📣 Medlemsvärvning – hur når vi fler?
Abbe Warsame, projektanställd på riksorganisationen, arbetar brett med Friluftsfrämjandets medlemsvärvning, bland annat med partnerskap och kampanjer.Vi får en inblick i arbetet och möjlighet att dela våra perspektiv från lokalavdelningarnas vardag. Vilka möjligheter ser vi att nå fler och välkomna nya medlemmar?
🤝 Workshop och erfarenhetsutbyte
Ta med dina frågor, idéer och erfarenheter! Vi diskuterar gemensamma utmaningar, inspireras av varandra och utforskar nya möjligheter att utveckla verksamheten.
🤝 Ordförandeträff kl. 13.40–15.30
Är du ordförande eller vice ordförande i en lokalavdelning? Välkommen att delta i vår särskilda ordförandeträff för erfarenhetsutbyte och gemensamma frågor.
Ordförandeträffens förslag på agenda:
13.40 Välkommen och in-checkning
14.00 Presentation av Utkast på Handlingsplan 2027
14.30 Paus för samtal och mingel
14.45 Aktuella och önskade frågor
15.20 Summering
15.30 Mötet avslutas
Du kan delta under hela LA-träffen eller enbart på ordförandeträffen. Anmäl dig via LA-träffen och ange i tillvalsfrågan om du endast deltar på ordförandeträffen.
♻️ Pop-up bytesmarknad
Ge friluftsprylar ett nytt liv! Ta med det du vill byta eller sälja och se om du hittar något nytt till nästa äventyr.
Packningsregeln är enkel: det du tar med ska rymmas i en blå IKEA-kasse, eftersom ytan för bytesmarknaden är begränsad.
📍Plats/dag/tid
Plats: Clarion Hotel Stockholm
Datum: Söndag 15 november 2026
Tid: Kl. 10.00–16.00
ℹ️ Vi bjuder på lunch och fika!
Deltagandet är kostnadsfritt för medlemmar.
Om du får förhinder ber vi dig att avboka din plats i god tid, så att någon annan kan få möjlighet att delta.
Vid uteblivet deltagande utan avbokning debiteras en avgift på 700 kr.
Vi hoppas att du vill vara med och bidra till en dag med nya perspektiv, värdefulla kontakter och gemensam utveckling.
FRÅGOR
Har du frågor kring träffen kontakta Ylva Schöldberg på
08-556 307 49 eller ylva.scholdberg@friluftsframjandet.se
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Ringvägen 98, 118 60 Stockholm, Sverige
Clarion Hotel Stockholm
Format: WG S84 decimal
Dela
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem