Digital valberedningsutbildning - att lyckas med valberedningens uppdrag
Studiefrämjandet bjuder in till utbildning för lokalavdelningar i Region Väst. Lär dig mer om valberedningens arbete. Utbildningen är för dig som är intresserad, nyinvald eller redan har uppdrag som valberedare i din lokalavdelning.
Start: tisdag, 7 apr 2026 (kl 18:00)
Slut: tisdag, 7 apr 2026 (kl 20:30)
Du som är vald till ledamot i valberedningen har fått ett riktigt viktigt uppdrag, ett av de viktigaste i din lokalavdelning. Att arbeta i en valberedning är ett ansvarsfullt och spännande uppdrag som har en stor betydelse för styrelsens sammansättning och dess arbete framöver. Det i sin tur kan stärka och utveckla hela lokalavdelningens verksamhet. Vi lyfter fram vilka rättigheter och skyldigheter en valberedning har. Vilka riktlinjer finns och vilken information kan en valberedning begära att få tillgång till? Häng med på en härlig träff med mycket erfarenhetsutbyte och många tips!
Utbildningsledare är Sussi Andréasson, Studiefrämjandet Väst som har stor erfarenhet inom ideellt förenings- och styrelsearbete.
Datum: Tisdag 7 april
Tid: 18.00 - 20.30
Plats: Teams
Sista anmälningsdag 1 april
Teamslänk skickas ut till deltagare 7 april.
Välkommen!
Fortbildningstillfället avser lokalavdelningar i Region Väst.
Aktiviteten sker i samverkan med Studiefrämjandet Väst och Västra Götalandsregionen.
Mer info
Dela
Anmälan, tid & plats
Bli medlem
Kungsgatan 17, 411 19 Göteborg, Sverige
Teams
Format: WG S84 decimal
Dela
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 6500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem