
- Meny: Mölnlycke lokalavdelning Mölnlycke lokalavdelning
Skogsknopp (1-3 år)
Skogsknopp är vår verksamhet för barn mellan ett och tre år. Här är korta ben en fördel, man är närmare alla roliga kottar och spralliga myror – och mossan är mjuk om man trillar.
Det är två terminer per år, vår och höst. Intresset är ofta stort, vilket innebär att det ibland inte blir några lediga platser i samband med en ny termin. Det är eftersom att barn i en befintlig grupp har förtur innan eventuella kvarvarande platser släpps till övriga medlemmar i Friluftsfrämjandet.
Möjligheten att själv bli ledare och på så vis starta en egen grupp för ert egna barn med kompisar finns alltid. Som ledare får ni gå en barnledarutbildning i Friluftsfrämjandets regi, som är lärorik, givande och rolig!
Anmälan till grupper görs här, när aktiviteter finns tillgängliga. Vårterminen kommer normalt ut under januari - februari. Och höstterminen under augusti. Men undantag finns, så kom ihåg att kolla in sidan emellanåt.
Kontakt Barnverksamhet Mölnlycke
Dela
Tre goda skäl att bli medlem
Ta del av det roliga
Nyfiken på oss? Följ gärna med någon av våra 8500 ledare ut i naturen – för upplevelser, glädje och gemenskap. Varmt välkommen att bli medlem!
Bli medlem