Sök på webbplatsen

Hitta lokalavdelning

Som medlem får du

  • Tillgång till Sveriges bredaste utbud av guidade friluftsaktiviteter
  • Stödjer vårt arbete med hela Sveriges friluftsliv, och mycket mer...
Bli medlem

Logga in

Barn- och ungdomsverksamhet

Vi har verksamhet för många olika målgrupper: små barn, äldre barn, tonåringar och barnfamiljer.

Här hittar du en förteckning över våra aktiva grupper med mailadresser till ledarna. Vänligen kontakta respektive ledare för mer information om gruppen och aktuell platstillgång.

Öppna Skogsgläntan

För de allra minsta barnen, främst 0-2 år, med föräldraledig eller annan vuxen som är hemma dagtid. Vi håller till vid Ensta Krog i Täby.

Start onsdag 16/9 kl 09.30-11.30, vi planerar sammanlagt fem tillfällen under hösten 2020.

Kontakta ansvarig ledare Jill Westermark för mer information jill.westermark@gmail.com

Knopp och Knytte

För barn 2-4 år. Håller till i Vallentuna.
Ledare: Helena Niwong helena@niwong.com

Skogsmulle/Strövare

För barn födda 2012 och 2013. Håller till i skogen kring Skarpäng.
Ledare: Ulf Jonsell ulfygge@gmail.com

Skogsmulle vid Ensta Krog

Främst för barn födda 2013 och 2014 med familj
Ledare: Bill Öberg bill.w.oberg@gmail.com
Richard Bjärnehäll
Sara Linde

Familjemulle

För familjer med barn i förskoleåldern
Ledare: Johanna Strand strandjohanna2000@yahoo.se

Strövare: Järvarna

För barn födda 2011
Ledare: Elisabeth Manzi elisabeth@manzi.se
Lina Nilsson lina.nilsson73@gmail.com
Calle Nesterud

Frilufsare: Rävarna

För barn födda 2008-2010
Ledare: Hans Skutberg
Lotten Sahlin lotten@sahlin.one

Frilufsare: Igelkottarna

För barn födda 2005
Ledare: Stina Tidner stina@tidner.se
Johan Westberg johan.westberg@sysment.se
Elisabeth Manzi elisabeth@manzi.se

Frilufsare: Kungsörnarna

För barn födda 2006-2007
Ledare: Caroline Ekstrand cbvekstrand@gmail.com
Adde Schultz

Äventyrliga Familjen

Främst för familjer med barn i åldern 7-14 år
Ledare: Markus Amanto markus.amanto@friluftsframjandet.se

TVM: Ekorrarna

För ungdomar från 14 år och uppåt
Ledare: Caroline Ekstrand cbvekstrand@gmail.com

TVM: Vargarna

För ungdomar från 14 år och uppåt.
Ledare: Lotten Sahlin lotten@sahlin.one
Kristan Henningson