Covid-19 och Friluftsfrämjandet (Uppdaterad 2021-09-22)

Sök på webbplatsen

Hitta lokalavdelning

Som medlem får du

  • Tillgång till Sveriges bredaste utbud av guidade friluftsaktiviteter
  • Stödjer vårt arbete med hela Sveriges friluftsliv, och mycket mer...
Bli medlem

Logga in

Barn- och ungdomsverksamhet

Vi har verksamhet för många olika målgrupper: små barn, äldre barn, tonåringar och barnfamiljer.

 

Är du intresserad av vår barnverksamhet och vill ställa ett barn i kö, maila barnets namn och födelsedatum samt dina kontaktuppgifter till johanna.strand@friluftsframjandet.se.

Kontakta även Johanna Strand på samma mailadress om du är intresserad av att själv bli barn- och ungdomsledare.

Här hittar du en förteckning över våra aktiva grupper med mailadresser till ledarna.

Öppna Skogsgläntan

För de allra minsta barnen, främst 0-2 år, med föräldraledig eller annan vuxen som är hemma dagtid. Vi håller till vid Ensta Krog i Täby..

Ledare: Ewa Nylander (tel 08-55 55 89 96)
Kontaktperson: Jill Westermark jill.westermark@gmail.com

Familjemulle

För familjer med barn i förskoleåldern. Håller till i Vallentuna.
Ledare: Helena Niwong helena@niwong.com

Familjemulle

För familjer med barn i förskoleåldern.
Ledare: Johanna Strand strandjohanna2000@yahoo.se

Naturparkour

För barn födda 2014. Håller till vid Ensta krog.

Ledare: Bill Öberg bill.oberg@friluftsframjandet.se

Strövare: Järvarna

För barn födda 2011

Ledare: Elisabeth Manzi elisabeth@manzi.se
Lina Nilsson lina.nilsson73@gmail.com
Calle Nesterud

Frilufsare: Rävarna

För barn födda 2008-2010
Ledare: Hans Skutberg
Lotten Sahlin lotten@sahlin.one

Frilufsare: Igelkottarna

För barn födda 2005
Ledare: Stina Tidner stina@tidner.se
Johan Westberg johan.westberg@sysment.se
Elisabeth Manzi elisabeth@manzi.se

Frilufsare: Kungsörnarna

För barn födda 2006-2007
Ledare: Caroline Ekstrand cbvekstrand@gmail.com
Adde Schultz

Äventyrliga Familjen

Främst för familjer med barn i åldern 7-14 år
Ledare: Markus Amanto markus.amanto@friluftsframjandet.se

TVM: Ekorrarna

För ungdomar från 14 år och uppåt
Ledare: Caroline Ekstrand cbvekstrand@gmail.com

TVM: Vargarna

För ungdomar från 14 år och uppåt.
Ledare: Lotten Sahlin lotten@sahlin.one
Kristan Henningson