Sök på webbplatsen

Hitta lokalavdelning

Som medlem får du

  • Tillgång till Sveriges bredaste utbud av guidade friluftsaktiviteter
  • Stödjer vårt arbete med hela Sveriges friluftsliv, och mycket mer...
Bli medlem

Logga in

Vårens kalendarium

Här får du en försmak på våra aktiviteter under den kommande våren.

Kalendarium för 2018!
Våren

  • Mälardalens regionstämma lördag den 14 april.
  • Barnverksamheten:  "Camp Vår" - Regionsläger för Frilufsare - 21-22:a April
  • Riksstämma i Skåne 27 – 28 maj.
  • Våryra, fortbildning av barnledare, i Bommersvik i Sörmland den 1 – 3 juni.

 

Vandringsschemat för Solna Sundbyberg (finns även på sidan för respektive Tisdag- och Torsdagsvandringar)

         Tisdagsvandringar 2018 är cirka 15 - 20 km
Torsdagsvandringar 2018 är cirka 6 – 12 kmm

 

Tisdagsvandringar.
Dag    Månad    Ledare            Preliminärt område
27     mar     Kenneth Abbt ...........................Lovön

3    apr    Allan Gottfarb...........................Sydost om Stockholm
10    apr    Ulla Nilsson............................Roslagsleden
17    apr    Barbro Fernlund.....................Värmdö Lännersta
24    apr    Rolf Rosenblüth.....................Återkommer med plats

8    maj    Margita Linder...........................Nordianshög till Märsta
15    maj    Ulla Nilsson.............................Fortsättning Roslagsled.
22    maj    Rolf Rosenblüth         
29    maj    Kristina Dahlqvist.....................Återkommer med plats
             /Solweig Borgman........................Djurgården alt. Gålö

5    jun    Marianne Möller..........................Lidingö
12    jun    Kenneth Abbt...........................Häringe slott Västerhan.
14    jun    gemensam avslutning..............Grinda

---Hösten---
28    aug    Kerstin Fruchter...........................Munsöleden
4    sep    Barbro Fernlund...........................Huddinge    
11    sep    Rolf Rosenblüth...........................Återkommer med plats
18    sep    Kristina Dahlqvist
             /Solweig Borgman...........................Tyresö alt. Gålö
25    sep    Allan Gottfarb...........................Sydost om Stockholm
2    okt    Margita Linder...........................Märsta
9    okt    Göran Lindegårdh...........................Järvafältet
16    okt    Rolf Rosenblüth...........................Återkommer med plats
23    okt    Ulla Nilsson...........................        Edsviken
30    okt    Kenneth Abbt...........................Vallentuna
6    nov    Marianne Möller .....................    Hässelby till Kallhäll
13    nov    Kenneth Abbt..........................    Upplands Wäsby
20    nov    gemensam avslutning ...........    Hellasgården

==================================



Torsdagsvandringar
Dag    Ledare              Preliminärt område
  5 apr    Kerstin Fruchter.............Årstaberg
12 apr    Kristina Dahlqvist...........Flemmingsbergsskogen
19 apr    Lennart Johansson.........Ingegerdsleden Kista - Ulriksdal
26 apr     Barbro Fernlund............Magelungen

  3 maj    Marianne Möller............Storängsudd Ingarö
17 maj    Göran Lindegårdh.........Riddersholm Rådmansö
24 maj    Margita Linder...............Vaxön runt
31 maj    Ulla Nilsson.....................Eldgarnsö

  7 jun    Solweig Borgman.........återkommer med plats
14 jun    Gemensam avslutning på Grinda

--Hösten--
30 aug    Kristina Dahlqvist    Ballingsnäs Huddinge
  6 sep    Kerstin Fruchter    Hågelby
13 sep    Barbro Fernlund    Långsjön Årstaskogen
20 sep    Göran Lindegårdh    Brunnsviken runt
27 sep    Marianne Möller    Kersön runt
  4 okt    Solweig Borgman    återkommer med plats
11 okt    Kerstin Fruchter    Södermalm
18 okt    Kristina Dahlqvist    Tyresö
25 okt    Lennart Johansson    Stora Viby Järvafältet
1 nov    Lennart Johansson    Nacka strand
8 nov    Margita Linder    Sigtuna Märsta
15 nov    Ulla Nilsson    Lovön
20 nov    Gemensam avslutning på Hellasgården