Covid-19 och Friluftsfrämjandet (Uppdaterad 2022-01-10)

Sök på webbplatsen

Hitta lokalavdelning

Som medlem får du

  • Tillgång till Sveriges bredaste utbud av guidade friluftsaktiviteter
  • Stödjer vårt arbete med hela Sveriges friluftsliv, och mycket mer...
Bli medlem

Logga in

Barngrupper i Huddinge HT21

All anmälan till våra barnaktiviteter sker via Friluftsfrämjandet Huddinges hemsida. Gå in på "Hitta äventyr" på första sidan och anmäl ditt barn där. Vårens aktiviteter blir bokningsbara senast 30 januari. Kontakta ledarna för mer information om eventuella lediga platser och anmälningsdatum. I mars öppnas bokning för en eller ett par nya grupper, håll utkik på hemsidan.

Barnet behöver vara medlem i friluftsfrämjandet för att kunna anmälas. Medlemskap kostar 100 kr/år.

Läs mer om vad vi gör i de olika grupperna under rubriken "Barn".

Öppna Skogsgläntan i Älvsjö (Barn 0-2 år)
Ledare: Hanna Hummerdal, hanna.hummerdal@friluftsframjandet.se

Skogsknopp i Älvsjöskogen
Ledare: Kristoffer Örstadius, kristoffer.orstadius@friluftsframjandet.se

Skogsknytte i Paradiset
Ledare: Stina Englundh, stina.englundh@friluftsframjandet.se

Skogsknytte i Sätra
Ledare: Johanna Thunved, johanna_thunved@hotmail.com

Familjemulle i Gömmarskogen
Ledare: Jane Josefsson och Gustav Petersson, jane.josefsson@friluftsframjandet.se

Strövarna (f.d.Skogsmulle i Källbrinksskogen, barn födda 2014-2015)
Ledare: Lina Partti och David Wiksén, lina.partti@friluftsframjandet.se.

Skogsmulle i Älvsjöskogen
Ledare: Tobias Bodin och Cecile Windspoll, tobias.bodin@friluftsframjandet.se.

Strövargruppen Skogsutforskarna i Segeltorp (barn födda 2012-2013). Ledare: Daniel Lindås och Nils Höjer. Kontakt: daniel.lindas@friluftsframjandet.se

Strövargruppen Jordgubben (barn födda 2011-2012). Ledare: Viktor Haak och Karin Norinder. Kontakt: karin.norinder@friluftsframjandet.se.

Frilufsarna i Skogås/Trångsund (barn födda 2008-2009). Ledare: Malin Andersson och Richard Parsons. Kontakt: g.malin.andersson@gmail.com

Frilufsargruppen Överlevarna (barn födda 2006-2009). Ledare: Magnus Österblad och Fredrik Sjöholm. Kontakt: fredrik.sjoholm@stratsys.se.

TVM- gruppen Knallhattarna (barn födda 2004-2006). Ledare: Hans och Eva Elinder. Kontakt: eva.elinder@gmail.com.

Äventyrliga familjen i Huddinge/Vildmarksäventyr med Mari Källman har uppehåll HT21. Startar igen VT22. Kontakt: mari.kallman@friluftsframjandet.se

Skrinna barnskridskoskola har uppehåll tillsvidare. Vi söker ledare. Kontakt: karin.norinder@friluftsframjandet.se

Hittar du ingen grupp som passar? Hör av dig till någon av grenledarna på elin.tafuri@friluftsframjandet.se (barn 0-6 år) eller karin.norinder@friluftsframjandet.se (barn och ungdomar 7-25 år) så berättar vi mer om hur du kan starta en ny grupp. Vi vill gärna bli fler ledare så att fler barn kommer ut i naturen!