Sök på webbplatsen

Hitta lokalavdelning

Som medlem får du

  • Tillgång till Sveriges bredaste utbud av guidade friluftsaktiviteter
  • Stödjer vårt arbete med hela Sveriges friluftsliv, och mycket mer...
Bli medlem

Logga in

Natur/Fjäll och kulturvandringar

Då vi har flera utbildade ledare kommer det att bli fler tillfällen till korta och långa vandringar för att tillfredsställa de som gärna går lite längre. Vid guidade turer endast en grupp. Nytt är fjällvandring

Natur- och kulturvandringar

Nytt år och nya torsdagsvandringar!
Vårterminen startar torsdagen den 14 januari och ytterligare 9 ggr med vandringar i Bredsandsområdet med möjlighet att ha med eget fika till Främjarstugan. Ingen försäljning, bara värmestuga (om coronaläget tillåter.)

Från 25 mars - 20 maj uppsöker vi många intressanta platser. Vi siktar på en dagsresa med buss under någon torsdag på våren.

Vid flertal tillfällen har vi lång och kort vandring. 
Kostnaden är en guld-tia varje gång som går till en festlig
avslutning. Mer info i EP onsdagar under ”Förening”.
Mötesplats Bahcohallen kl 09:30 för samåkning. Ta med fika.

Ledare och information (Natur och kulturvandringar):
Enköping (Idrottshuset)

Sten-Olov Björbrand 0739-889838 sten-olov.bjorbrand@outlook.com
Kurt Pettersson 0703-204172 kurt.3702@gmail.com
Sune Palm 0171-479865 anita.haag@live.com
Åsa Olofsson 0705-633228 kromstagard@outlook.com
Kerstin Saveros 0739-144618 kersaveros@tele2.se
Håkan Sundstedt 0735-615221 hakan.sundstedt@hotmail.com
Lennart Nordqvist 0171-86009 lennart.nordqvist@outlook.com
Leif-Åke Wiström 0702-371238 axbo43@hotmail.com

Lars Grimler 0737-538353  grimler@grimler.se

Lars Gustavsson 0707-264438 lars.gustavsson@friluftsframjandet.se


FJÄLLVANDRINGAR, LÄNGRE DAGSVANDRINGAR

Vi planerar flera längre vandringar ca 10-15 km under våren lördagar/söndagar.

Om intresse finns planeras en fjällvandring. Håll utkik på hemsidan och separata utskick via mail.

Ledare och information (Fjällvandringar):
Leif-Åke Wiström 0702-371238 axbo43@hotmail.com
Kerstin Saveros 0739-144618 kersaveros@tele2.se
Annakarin Bergman 0704-414062 annakarin_71@hotmail.com
Robert Frick 0706-141634 robert.frick@telia.com
Maggan Bergquist 0736-464142 baramaggan64@gmail.com