Sök på webbplatsen

Hitta lokalavdelning

Som medlem får du

  • Tillgång till Sveriges bredaste utbud av guidade friluftsaktiviteter
  • Stödjer vårt arbete med hela Sveriges friluftsliv, och mycket mer...
Bli medlem

Logga in

Ledningsgrupper och råd

Nedan finner du namn och lokalavdelning på de personer som ingår i våra olika ledningsgrupper och råd. Medlemmarna är utsedda av regionstyrelsen och arbetar ideellt för att utveckla respektive verksamhetsgren med stöd från regionkontoret.

Medlemmar i ledningsgrupper

Barn

Anette Brottman, Södra Roslagen
Gunilla Enlund, Björnlunda-Gnesta
Marie-Anne Svedberg, Vänge
Tuula Torro, Enskede
Tina Grill-Darin, Stockholm
Ulla-Britt Thorngren, Värmdö
Magnus Grape, Solna-Sundbyberg (styrelserepresentant)
Sofia Nordwall (Regionkontoret)

Fjäll

Fredrik Modén, Södertälje
Eva Buhre, Lidingö
Eva Rozenbeek, Lidingö 
Christian Gottlieb, Lidingö
Gabriella Nilsson, Järfälla
Jakob Beijer, Huddinge (styrelserepresentant)
Barbro Grans (Regionkontoret)

Funktionell skidåkning

Calle Nilsson, Enskede
Johan Skarelius, Stockholm
Jonas Hagblom, Huddinge
Beatrice Archer, Boo
Sandra Hammarbäck, Upplands Väsby
Dennis Svärd, Bålsta (styrelserepresentant)
Ylva Schöldberg (Regionkontoret)

Kajak

Göran Johansson, Enköping
Lars Kristian Stölen, Uppsala
Mats Ellström, Mälaröarna
Ing-Marie Lidell Edman, Mälaröarna (styrelserepresentant)
Ylva Schöldberg (Regionkontoret)

Snösäker

Fredrik Rydahl, Huddinge
Magnus Ohlgren, Norra Järva  
Mikael Jansson, Tyresö  
Conny Johansson, Botkyrka 
Louise Dahl, Stockholm
Jakob Beijer (styrelserepresentant) 
Sofia Nordwall (Regionkontoret)

Snö

Gunnar Åkerman, Stockholm
Tom Alvå, Huddinge
Anna Håkanson, Huddinge
Karl Kroon, Stockholm
Maria Hellström, Västerort (styrelserepresentant)
Sofia Nordwall (Regionkontoret)

Vandring

Leif-Åke Wiström, Enköping
Ewa Hedlund, Huddinge
Susanne Lüders, Enskede
Göran Lindwall, Mälaröarna
Marianne Hultman, Botkyrka
Leif Malmlöf, Huddinge (styrelserepresentant)
Barbro Grans (Regionkontoret)

Mountainbike (MTB)

Jannice Rinderud, Tyresö
Jonatan Hedberg, Bålsta (styrelserepresentant)
Ylva Schöldberg (Regionkontoret)

Långfärdsskridsko

Henrik Engberg, Lidingö
Anders Kron, Värmdö
Kristina Helles, Mälaröarna (styrelserepresentant)
Ylva Schöldberg (Regionkontoret)

Ungdom

Samuel Hall, Upplands Väsby
Cissi Nilsson, Huddinge
Kristina Helles, Mälaröarna (styrelserepresentant)
Ylva Schöldberg (Regionkontoret)

 

Medlemmar i råd

Friluftsmiljörådet

Pär Wennman, Sollentuna
Louise Sörme, Mälaröarna
Camilla Björkander, Haninge
Madelene Aspe Carlsson, Strängnäs
Jill Westermark, Södra Roslagen (styrelserepresentant Region Mälardalen)
Hanna Bjärenstam (Regionkontoret)

Mångfaldsrådet (för närvarande vilande)